Štvrtok, 20. február 2020
Jasno  -0,1 °C
Mimoriadne správy

Pripravte sa na jarnú údržbu vašej nehnuteľnosti

 Seocentrum  17. február 2019  377
Pripravte sa na jarnú údržbu vašej nehnuteľnosti

Jar je tu onedlho a majitelia rodinných domov a veľkých pozemkov už pomaly kontrolujú, v akom stave je ich záhrada a pozemok, kde žijú a kde hospodária.
Ak vlastníte rodinný dom so záhradou, pripravte sa na jarnú údržbu v predstihu. Na čo všetko by ste mali myslieť po príchode prvých jarných dní?


Umývanie okien


Počas zimných mesiacov ste sa umývaniu okien nevenovali a keď aj, tak nie dôkladne ako počas teplejších mesiacov. Po zime sú ale okná zaprskané, špinavé od sadze a od prachu usádzajúceho sa na vonkajších parapetách. 


S príchodom prvých jarných dní sa pustite do umývania všetkých okien na vašom dome. 


Odporúčame používať skôr octovú vodu ako vodu s prípravkami na okná.


Ak máte vysokú niekoľko poschodovú nehnuteľnosť a máte problém umyť okná z vonkajšej strany, odporúčame vám najať si firmu, ktorá okrem klasických výškových prác ponúka aj umývanie okien. Na umývanie okien majú lepšie vybavenie ako budete mať vy, takže obavy, že okná nebudú čisté, mať rozhodne nemusíte.


Čistenie odkvapov a fasád


Od sadzí máte znečistené nielen vonkajšie parapety, ale aj odkvapy a fasády. Odkvapy navyše môžu byť upchaté veľkým množstvom lístia, ktoré ani roztápajúci sa sneh zo strechy nedokázal vyplaviť. Odporúčame vám preto spraviť revíziu odkvapov a pustiť sa do čistenia fasády a odkvapov.


Akonáhle by prišli prívalové dažde a odkvapy by boli upchaté, nielenže by vám mohlo znehodnotiť fasádu (v blízkosti odtoku by začala praskať), ale by vám mohlo vytopiť aj záhradu.


Vertikutácia trávnika


S príchodom jarných dní vám odporúčame myslieť aj na trávnik. Trávnik potrebuje dostatok vzduchu a práve preto je potrebné za pomoci vertikutátora trávnik prevzdušniť. Trávna plsť, ktorá je na povrchu, spomaľuje rast novej trávy. V podstate ho pridusí.


Ak sa vám náhodou pri vertikurácii podarí zavadiť o odkvap alebo nejakú záhradnú dekoráciu, pomôcť vám môže značkový tesniaci tmel, ktorý všetko napraví. 


Dávajte si však veľký pozor, aby ste vertikurátom nezničili iné súčasti záhrady.