Pondelok, 13. júl 2020
Slnečno  9,4 °C
Mimoriadne správy

Je vaše auto pripravené na príchod zimy?

 Seocentrum  11. december 2019  246
Je vaše auto pripravené na príchod zimy?

Začal sa nám prvý zimný mesiac a na naše územie pomaly, ale isto prichádza zima. V mnohých lokalitách už napadol prvý sneh a mrazy potrápili všetkých vodičov, ktorí ráno cestovali do práce.
Ak už máte vymenené pneumatiky, pomaly, ale isto je potrebné nachystať zimnú výbavu do auta.


Skontrolujte si autobatériu


Pri starších autách so staršími autobatériami môžu nastať pri prvých mrazoch problémy. Určite nikto z vás nechce ráno cestou do práce stráviť na parkovisku veľa času práve štartovaním auta. Odporúčame vám nosiť si v kufri auta štartovacie káble pre každý prípad a ak máte staršiu batériu, treba byť obozretní a kontrolovať si, či sa dobíja. 


Problém môže byť ale aj v alternátore, preto ak počujete, že vám auto ťažšie štartuje, pre istotu si zájdite do servisu skontrolovať akumulátor, ale aj alternátor.


Pred zimou nie je na škodu dať si nový alarm do auta, ktorý je lepší a spoľahlivejší ako ten predchádzajúci.


Nezávislé kúrenie


Studený volant, chladný interiér a zamrznuté okná auta – takáto realita nás čaká najbližšie týždne, či mesiace. K autu musíme prichádzať oveľa skôr, aby sme odhrnuli sneh a odstránili námrazu zo skiel. Ak sa tomu chcete vyhnúť, mali by ste si dať nezávislé kúrenie. Výhody nezávislého kúrenia vám potvrdia všetci, ktorí nezávislé kúrenie majú. Automaticky sa skráti čas strávený v aute vyhrievaním a odstraňovaním snehovej posýpky a vy tak vstúpite do vyhriateho auta.


Škrabka, fólia na predné sklo a metlička na sneh


Ak nemáte nezávislé kúrenie, zabezpečte si škrabku, fóliu na predné sklo a metličku na sneh. Všetky tieto súčasti povinnej zimnej výbavy by mali byť vždy po ruke, ideálne v kufri. Fólia vám výrazne skráti čistenie čelného skla a metlička zase odstraňovanie snehovej pokrývky z ostatných skiel a zo strechy a kapoty.


Keď vyjdete na cesty, auto musí byť očistené, inak riskujete pokutu.


Na príchod zimy by mali byť pripravení aj cestári a mesto, pretože zabezpečuje osvetlenie verejných komunikácií.


Zvládnite zimu na cestách a pripravte svoje auto na zimu dostatočne. Nezabúdajte auto navoskovať zospodu, aby ste na jar nemuseli riešiť zhrdzavený podvozok.