Sobota, 22. január 2022
Polojasno  -3,6 °C
Mimoriadne správy

Pranie obliečok môže byť veda: Robíte to doma správne?

 PlaCla  15. november 2021  241
Pranie obliečok môže byť veda: Robíte to doma správne?

Základom pokojného spánku sú kvalitné obliečky. Aj tie si však vyžadujú starostlivosť, ktorá im môže predĺžiť životnosť. Základom je držať sa pokynov výrobcu, no ak sú štítky už dávno preč, nastáva problém. Riešenie môžete nájsť v našom stručnom sprievodcovi prania obliečok.


Bavlnené obliečky vydržia veľa


Pevné bavlnené vlákna dávajú obliečkam pevnosť a dobrú priedušnosť. Ako sa však perú bavlnené obliečky, aby vydržali čo najdlhšie? Bežnú hladkú bavlnu alebo bavlnený satén môžete prať aj na 60°C. Ak chcete pri praní zabrániť zelektrizovaniu, vyskúšajte do práčky pridať trochu riedeného octu.


Náš TIP:


Ak máte v domácnosti alergika, vyberajte obliečky, ktoré môžete prať na 60°C. Pri tejto teplote sa na obliečkach neudržia žiadne alergény.


Ako prať obliečky z upravenej bavlny?


Jemnejšie krepové obliečky z bavlny alebo zmiešané materiály odporúčame prať pri 40°C. Pri praní by mal mať krep dostatok miesta, aby sa zachovala jeho charakteristická textúra. Keďže sú flanelové obliečky taktiež vyrobené z bavlny, aj v ich prípade odporúčame rozmedzie teplôt od 40 do 60°C.


Syntetické materiály perte šetrne


Mikroplyšové obliečky sú antialergénne a medzi ich vláknami sa neusádzajú roztoče. Preto ich stačí prať pri teplote 30 až 40°C, aby si čo najdlhšie udržali svoj huňatý povrch. Prať 3d obliečky môže byť oriešok, keďže môžu byť vyrobené z bavlny alebo mikrovlákna.


Oba spomínané materiály sme vám už popísali, no pri 3d obliečkach pre vás máme ešte jednu dobrú radu. Vždy ich perte naruby so šetrným programom, aby neprišli o svoje unikátne motívy.Starostlivosť o posteľnú bielizeň by sme nemali za žiadnych okolností zanedbať. Pri praní vyberajte odporúčané teploty, nežehlite bielizeň, ktorá si to nevyžaduje, a používajte programy pre jemné prádlo. Správna starostlivosť vedie k dlhšej životnosti a stálosti motívov obliečok.