Piatok, 22. november 2024
Slnečno -1 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Prečo ľudia v lietadlách a na lodiach používajú slovo "mayday"? Aby v lietadlách a na lodiach signalizovali závažné nebezpečenstvo.
V roku 1923 požiadali telegrafistu, dôstojníka Fredericka Stanley Mockforda z londýnskeho letiska Croydon, aby vymyslel jedno slovo, ktoré by bolo zrozumiteľné pre všetkých pilotov a pozemný personál v prípade krajnej núdze.
Nástup a rozmach hlasovej rádiovej komunikácie si vynútil vytvorenie ekvivalentu núdzového signálu SOS vysielaného v morseovke. Zreteľné slovo „Help – Pomoc“ nebolo vhodnou voľbou pre anglicky hovoriacich ľudí, pretože mohlo ľahko dôjsť k zámene pri použití tohto slova v bežnom rozhovore, kedy sa nikto v núdzi nenachádzal.
V tých časoch letisko Croydon prijímalo a posudzovalo mnoho žiadostí na prevádzku letov medzi anglickým letiskom Croydon a francúzskym letiskom Le Bourget v Paríži. A tak, s ohľadom na francúzsky i anglicky hovoriacich ľudí, prišiel dôstojník Mockford s unikátnym slovom „Mayday“. Toto slovo vzniklo z poangličtenej výslovnosti francúzskeho slova „m´aider“, čo znamená „pomôž mi“.
O štyri roky neskôr, v roku 1927, washingtonský Medzinárodný telegrafický dohovor zaviedol pojem „Mayday“ ako oficiálne volanie o pomoc, používané iba v prípadoch krajnej núdze, ako napr. v situáciách ohrozujúcich život.
Pri používaní slova „Mayday“ v tiesňovom volaní je zvykom zopakovať toto slovo trikrát za sebou „Mayday, Mayday, Mayday“, aby bolo isté, že ide o stav núdze a vylúčila sa tým možnosť zámeny s akokoľvek podobne znejúcim slovom vysloveným v hlučných podmienkach.
V situáciách, kedy posádka vyjadruje stav naliehavosti, avšak nenachádza sa v nebezpečenstve priamo ohrozujúcom životy ľudí alebo fungovanie lietadla, vyšle posádka tiesňové volanie „pan-pan“. V podstate to znamená, že bude potrebná pomoc, avšak nebude potrebná priama asistencia pozemného personálu (ten je len uvedený do stavu pohotovosti). Posádka dostane prednosť v rádiovej komunikácii, aby sa umožnilo čo najskoršie bezpečné ukončenie ich letu. Toto volanie sa využíva v situácii, kedy je ohrozené zdravie osoby na palube alebo keď zlyhávajú pre let dôležité základné technické komponenty.
Podobne ako slovo „Mayday“, aj výraz „pan-pan“ vznikol poangličtením výslovnosti francúzskeho slova „Panne“, čo znamená „zrútiť sa/zlomiť sa“. V stave naliehavosti je zvykom aj toto volanie opakovať trikrát „pan-pan, pan-pan, pan-pan“. Následne sa uvedie príjemca správy – konkrétna stanica alebo všetky stanice, posledná známa poloha lietadla, povaha problému, príp. druh potrebnej pomoci.
Predchádzajúci článok
Ako sa oslavuje cestujúci s číslom 500.000Nasledujúci článok
Osem potravín, ktoré vám pomôžu lepšie zaspať počas horúcich letných nocí