Pondelok, 6. júl 2020
Slnečno  17,5 °C
Mimoriadne správy

Ako sa zdokonaliť v jazdení, ak ste dlho nejazdili?

 Seocentrum  17. september 2018  499
Ako sa zdokonaliť v jazdení, ak ste dlho nejazdili?

Na Slovensku nájdeme prekvapivo veľký počet šoférov, ktorí vodičský preukaz vlastnia už niekoľko rokov, ale z nejakého dôvodu prestali jazdiť. Buď dostali strach, alebo mali nepríjemnú nehodu.


Ak patríte do tejto skupiny ľudí, poradíme vám, ako prekonať strach z jazdenia a naučiť sa dobre jazdiť.

Vezmite si k sebe niekoho, kto má dlhoročné skúsenosti s jazdením

Ak sa chcete zdokonaliť v jazdení, určite sa nepúšťajte na cesty úplne sami, ale vezmite si so sebou niekoho, kto má skúsenosti s jazdením. Ideálne, ak si zavoláte najbližšiu osobu – partnera/ partnerku. Stačí, ak pár jázd odjazdíte s partnerom pri sebe, ktorý vám v prípade potreby poradí. Ak budete potrebovať vyriešiť náročnú križovatku alebo nebudete vedieť, ako preradiť alebo podradiť, bude pri vás niekto, kto vám poradí. V podstate to bude ako v autoškole, len s tým rozdielom, že pri vás bude váš najbližší človek – životný partner.

Vyskúšajte kondičné jazdy

Kondičné jazdy sa vám tiež môžu zdať ako skvelá voľba, ako sa zdokonaliť v jazdení a zároveň prekonať strach z jazdenia. Kondičné jazdy si môžete objednať priamo v autoškole, kde ste robili vodičský preukaz, ale pozor, nie každá autoškola poskytuje službu kondičných jázd. Na začiatok vám odporúčame objednať pár jázd a v prípade, že sa zdokonalíte a zopakujete si to, čo ste sa učili autoškole, môžete ísť na cesty úplne sami. Počet kondičných jázd je individuálny. Niekomu stačia dve – tri, niekto ich potrebuje viac.

Jazdite v menšej premávke

V každom meste je z času na čas menej áut na cestách. Vychytajte tento čas a vyberte sa na cesty práve v takomto čase. Menej áut automaticky znamená jednoduchšie riešenie dopravnej situácie a menej stresu pre vodiča – začiatočníka.

Odporúčame vám vziať so sebou partnera. Dôležité veci si preventívne nechajte pri sebe - v prípade, že vás zastaví policajná hliadka. V kufri vám odporúčame mať plastové vaničky do kufra so zvýšeným okrajom, ktoré sú zároveň protišmykové.

Držte sa týchto rád a uvidíte, že vám jazdenie pôjde od ruky. Treba len prekonať strach. V tom vám môže pomôcť blízka osoba, ktorá bude s vami jazdiť dovtedy, kým nenadobudnete istotu.