Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -0,5 °C
Mimoriadne správy

5 faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku

 purtex.cz  10. apríl 2018  2806  
5 faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku

Kvalita spánku zásadne ovplyvňuje vaše psychické aj fyzické zdravie. Dokonca do tej miery, že si bez riadnej regenerácie počas noci môžete výrazne skrátiť dĺžku života. Ale čo presne určuje kvalitu spánku? Zoznámte sa s 5 faktormi, na ktoré je dobré si dávať pozor.


Denný režim

Vypestujte svojmu telu Pavlovov reflex a zaspite, len čo si ľahnete na lôžko. Že to nejde? Omyl. Organizmus je skutočne možné spoľahlivo naučiť, kedy sa má vypnúť a zasa zapnúť. Kľúčom k zdravému spánku je pravidelnosť a vypozorovanie, koľko hodín spánku si vaše telo žiada. Ideálna doba sa u dospelého človeka pohybuje okolo 7 hodín, ale táto hodnota sa môže líšiť podľa vašich individuálnych potrieb. Len čo zistíte nevyhnutné množstvo presnených hodín, zvoľte si čas, kedy začnete chodiť každý deň spať a vstávať. Neodporúča sa s týmto časom manipulovať o viac než 1 hodinu. Dlhšie oneskorenie by mohlo režim organizmu narušiť a vy by ste svoje telo museli znova učiť, kedy prichádza čas odpočinku.

Pohyb

Len čo prijmete presne daný denný režim za svoj, prestanete sa prebúdzať v priebehu noci, vymizne dlhé prevaľovanie pred zaspaním a budete do nového dňa vstupovať svieži, odpočinutí. Okrem pravidelnej hodiny môžete zaradiť medzi svoje večerné rituály taktiež meditáciu či jogu, s ich pomocou sa upokojíte. Také cvičenia začnú pôsobiť ako spúšťač pokojového režimu a proces zaspávania opäť o trocha zrýchlia.

Matrac

Neoddeliteľnou súčasťou zdravého spánku je kvalitný matrac. Ak dlhodobo spíte na lôžku, ktoré vášmu chrbtu neposkytuje dostatočnú podporu a neumožňuje vám zaujať prirodzenú pohodlnú polohu bez dlhého prevaľovania, je čas ho vymeniť. Správny matrac vyberajte ideálne za pomoci odborníkov, ktorí zohľadnia vaše osobné preferencie, vek, fyzickú kondíciu a proporcie vášho tela.

Prostredie

Aby ste docielili kvalitný spánok, spite v dobre vyvetranej a zatemnenej miestnosti. Svetlo narušuje produkciu hormónu melatonínu, ktorý riadi rytmus deň-noc, a tak môže dochádzať k poruchám spánku. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať okolo 18 °C. Taktiež sa vyvarujte spaniu v jednej miestnosti s elektronickými zariadeniami ako počítač, televízia či mobilný telefón.

Stravovacie návyky

Vašu nočnú regeneráciu môžu negatívne ovplyvniť jedlo a pitie, ktorému pred zaľahnutím holdujete. Ak máte problémy so spánkom, vyraďte večer zo svojho jedálneho lístka ťažké jedlá, nápoje s obsahom alkoholu či kofeínu. Ideálne nie sú ani sladené nápoje. Stavte radšej na čistú vodu, čaje s medovkou či bylinné zmesi určené na upokojenie.