- Top foto dňa (3. február 2025): Prvé zábery z filmu o Nepelovi, Fico na samite v Bruseli aj anketa Dobrovoľní hasiči roka
- Rusko čelí vysokým stratám na východe Ukrajiny, pri meste Pokrovsk stratilo v januári 15-tisíc vojakov
- Fico odcestuje do Bruselu na neformálny samit, kľúčovým bodom rokovaní bude posilnenie obrany EÚ a spolupráca s NATO
- Turecko je ochotné prijať niektorých Palestínčanov prepustených z izraelského väzenia
- Fiala odmieta obnoviť rokovania s Ficom. Nie je to v záujme Českej republiky, tvrdí
![Toto je umenie, ako lepšie spoznávať druhých ľudí Toto je umenie, ako lepšie spoznávať druhých ľudí](https://maxivyber.sk/images/articles/2025/02/06/toto-je-umenie-ako-lepsie-spoznavat-druhych-ludi.jpg)
V knižke Ako vnímať druhého vám významný americký komentátor, novinár a vedec David Brooks vysvetlí, ako docieliť, aby sa ten druhý cítil vypočutý a pochopený, čo je základnou zručnosťou medziľudskej komunikácie.
A napriek tomu ľudia akoby stratili schopnosť navzájom sa vidieť a chápať, čo vedie k izolácii, ľahostajnosti a vzájomným chladným vzťahom. Keď druhého nevnímame naplno, robíme ho prakticky neviditeľným. A to bolí.
Zdá sa, že niečo nerobíme správne. V našom okolí žijú ľudia, ktorí sa cítia neviditeľní, podceňovaní alebo nesprávne pochopení.
David Brooks vo svojej knihe ponúka návod, ako to zmeniť. Kladie kľúčové otázky a prostredníctvom svojho charakteristického zmyslu pre zvedavosť čerpá inšpiráciu z rôznych oblastí – od psychológie a neurovedy až po divadelné umenie, históriu a vzdelávanie. Výsledkom je hodnotenie medziľudských vzťahov, ktoré vníma ako otvorený, nádejný a komplexný proces.
„Na svojej ceste som sa naučil jednu podstatnú vec,“ píše autor. „Srdečnosť je predpokladom toho, že sa z vás stane naplnená, láskavá a múdra ľudská bytosť. Ale to nestačí. Ľudia potrebujú sociálne zručnosti. Hovoríme o dôležitosti „vzťahov“, „komunity“, „priateľstva“, „sociálnych spojení“, ale všetky tieto pojmy sú príliš abstraktné.“
Medzi ľuďmi vždy nájdeme zhadzovačov a vyzdvihovačov.
Zhadzovači spôsobujú, že sa ľudia cítia malí a prehliadaní. Vnímajú ostatných ľudí ako veci vhodné na využitie, nie ako osobnosti, s ktorými sa môžu spriateliť. Škatuľkujú ich podľa stereotypov a správajú sa ignorantsky. Sú takí zaujatí sami sebou, že ich mentálny radar ostatných ľudí ani nezachytí.
Na druhej strane vyzdvihovači sa vyznačujú neutíchajúcim záujmom o iných ľudí. Sami či pod niekoho vedením sa priučili umeniu porozumieť druhým. Vedia, čo majú hľadať a ako majú klásť správne otázky v správnom čase. Starostlivosťou vyzdvihujú ľudí, ktorí sa vďaka nim cítia významnejší, dôležitejší, rešpektovaní, videní.
Kniha motivuje, aby sme boli vnímavejší a ohľaduplnejší k ostatným. Ukazuje, ako nájsť radosť v tom, že nás niekto vníma a chápe. Zároveň ponúka riešenie aj pre celú spoločnosť, ktorá trpí rozdelením, nepriateľstvom a neustálymi konfliktmi.
Brooks tvrdí, že skutočne vidieť druhého človeka je tvorivý akt. Ako možno pozrieť niekomu do očí, objaviť jeho veľkosť a zároveň neodhaliť niečo veľké aj v nás samých?
Ako vnímať druhého je kniha pre každého, kto túži po hlbšom porozumení medzi ľuďmi a snaží sa ich pochopiť, lebo aj on sám chce byť pochopený.
„Zaujímalo ma, ako sa dá naučiť správať k iným ohľaduplnejšie a ako možno lepšie porozumieť svojmu najbližšiemu okoliu. Dospel som k názoru, že kvalita života a zdravie spoločnosti do veľkej miery závisia od toho, ako sa k sebe správame pri každodenných interakciách,“ dodáva David Brooks.
Populárne články
Predchádzajúci článok
Nominácie na cenu Slnko v sieti sú zverejnené, dráma Vlny zabojuje o víťazstvo až v 14 kategóriáchNasledujúci článok
Bill Gates a jeho Zdrojový kód. Životopis podnikateľa a technológa