Piatok, 19. apríl 2024
Mimoriadne správy

Zariadenia môžu získať príspevok za ubytovanie Ukrajincov aj v tomto roku

 Webnoviny   2. január 2024  116  
Zariadenia môžu získať príspevok za ubytovanie Ukrajincov aj v tomto roku

2.1.2024 (SITA.sk) - Podnikatelia v ubytovacích službách môžu požiadať o štátny príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny aj v tomto roku. Ministerstvo dopravy SR bude pokračovať v poskytovaní tohto príspevku zatiaľ do 31. marca 2024. Podľa nového nariadenia vlády s účinnosťou od 1. januára príspevok bude nižší zhruba o polovicu.

Za ubytovanie osoby vo veku nad 15 rokov dosiahne 12 eur a do 15 rokov bude 6 eur za jednu noc. Vláda vlani v decembri predĺžila poskytovanie príspevku domácim ubytovacím zariadeniam o tri mesiace, dôvodom je pretrvávajúci vojnový konflikt na Ukrajine.

Výška dotácie


Ministerstvo dopravy zdôvodnilo zníženie príspevku pre podnikateľov s ubytovaním tým, že kopíruje výšku príspevku, ktorý vypláca ministerstvo vnútra fyzickým osobám.

„V súčasnosti viac ako tretina zo všetkých poskytovateľov ubytovania sú ubytovne. V tých sa dá nájsť ubytovanie aj od 4 € za noc,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Zároveň nám dáta ukazujú, že až 83 % ubytovaných sú dospelí ľudia, čo znamená, že zraniteľné skupiny už bývajú v trvalejších formách ubytovania, a preto môžeme tento príspevok znížiť,“ dodal.

Žiadosti o príspevok


Žiadosti o príspevok budú môcť ubytovacie zariadenia predkladať po skončení obdobia, za ktorý sa poskytuje, čiže od apríla do júna tohto roka. Príspevok bude ministerstvo dopravy vyplácať na základe štandardných zmlúv, ktoré už podnikatelia poznajú aj z minulosti.

V poslednom už uzavretom období, teda za jún až september 2023, poskytovalo ubytovanie 500 zariadení, v ktorých sa dovedna v uvedených mesiacoch vystriedalo 11-tisíc osôb.


Ubytovací príspevok mal do konca minulého roka výšku najviac 24,20 eura na osobu nad 15 rokov a 12,10 eura za dieťa do tohto veku. Ministerstvo dopravy predpokladá v prvom štvrťroku 2024 poskytnúť príspevky na ubytovanie odídencov predbežne v objeme 7 miliónov eur. Táto suma vychádza z predpokladaného počtu 11-tisíc ubytovaných odídencov, pri pomere dospelých a detí 80:20. Nárok na príspevok majú fyzické alebo právnické osoby poskytujúce ubytovanie v ubytovacom zariadení podľa zákona o živnostenskom podnikaní.Viac k témam: Minister dopravy SR, Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Zariadenia môžu získať príspevok za ubytovanie Ukrajincov aj v tomto roku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.