Nedeľa, 16. máj 2021
Slabý dážď  7 °C
Mimoriadne správy

Zamestnanosť v marginalizovaných rómskych komunitách výrazne zaostáva za majoritou. Aké sú príčiny?

 Webnoviny  17. január 2021  64
Zamestnanosť v marginalizovaných rómskych komunitách výrazne zaostáva za majoritou. Aké sú príčiny?

17.1.2021 (Webnoviny.sk) - Zamestnanosť ľudí z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK) výrazne a dlhodobo zaostáva za majoritnou populáciou. Tiež sa výraznejšie prejavujú rodové rozdiely.

Vyplýva to z Revízie výdavkov na skupiny ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením, ktorú pripravilo Ministerstvo financií SR v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze.

Nízke vzdelanie je bariérou


Ako analytici dodávajú, tradičné rozdelenie úloh medzi mužmi a ženami je v prostredí MRK rozšírenejšie, čoho výsledkom sú výraznejšie rozdiely medzi mužmi a ženami na trhu práce.

A to aj napriek podobným alebo lepším výsledkom žien vo vzdelávaní. Revízia zároveň dopĺňa, že významnou bariérou ľudí z prostredia MRK je nízke dosiahnuté vzdelanie.

„Na Slovensku pritom možno pozorovať neobvykle výrazný rozdiel vo výsledkoch na trhu práce podľa dosiahnutého vzdelania,“ uvádza sa v revízii s tým, že spomedzi krajín Európskej únie (EÚ) je na Slovensku s náskokom najvyššia miera nezamestnanosti ľudí s nízkym vzdelaním.

Možná je aj diskriminácia


„Zamestnanosť ľudí z prostredia MRK je charakteristická vysokou volatilitou, čo naznačuje častejší výskyt krátkodobejších a sezónnych kontraktov,“ uvádza sa v revízii.

Dokument pripomína, že hoci v období rýchleho ekonomického rastu rástla zamestnanosť v MRK rýchlejšie ako mimo nich, v čase krízy boli ale ľudia z prostredia MRK oveľa viac ovplyvnení prepúšťaním, než majorita.

Analytici dopĺňajú, že jedným z ďalších horších výsledkov ľudí z prostredia MRK na trhu práce môže byť diskriminácia.

Viac k témam: chudoba, Marginalizované rómske komunity (MRK), rómovia, sociálne vylúčenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnanosť v marginalizovaných rómskych komunitách výrazne zaostáva za majoritou. Aké sú príčiny? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.