Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  8,2 °C
Mimoriadne správy

Vykurovanie v deviatich zariadeniach TTSK bude ekologickejšie, nakúpia tepelné čerpadlá

 Webnoviny  17. november 2020  27
Vykurovanie v deviatich zariadeniach TTSK bude ekologickejšie, nakúpia tepelné čerpadlá

29.12.2020 (Webnoviny.sk) - Milióny eur z eurofondov získalo deväť organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja na zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov. Vykurovanie v budovách piatich župných zariadení sociálnych služieb, troch kultúrnych inštitúciách a v jednej strednej škole bude čiastočne zabezpečované tepelnými čerpadlami.

Domov sociálnych služieb pre dospelých v Moravskom svätom Jáne získal z eurofondov nenávratný finančný príspevok vyše 620-tisíc eur, ďalšie organizácie od 150 do 400-tisíc eur.

„Deväť našich organizácií získalo vyše dva a pol milióna eur z eurofondov na inštaláciu tepelných čerpadiel v priebehu nasledujúceho roka. Vďaka nim dosiahnu energetické aj ekonomické úspory. Zároveň sa zníži produkcia skleníkových plynov, ktorá má negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia. Teší ma, že aj takto pokračujeme v ochrane životného prostredia a tvorbe zeleného kraja,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Eurofondy na tepelné čerpadlá získali domovy sociálnych služieb v Moravskom sv. Jáne, Jahodnej, Košútoch, Veľkom Mederi a Galante, gymnázium a knižnica v Senici, múzeum v Skalici a hvezdáreň v Hlohovci.

Ďalšie tri podobné projekty župných organizácií sa v súčasnosti nachádzajú v štádiu odborného hodnotenia. Nenávratným finančným príspevkom z operačného programu Kvalita životného prostredia je možné financovať 95 % oprávnených výdavkov projektov.

Viac k témam: ekológia, tepelné čerpadlá, vykurovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vykurovanie v deviatich zariadeniach TTSK bude ekologickejšie, nakúpia tepelné čerpadlá © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.