Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  7,8 °C
Mimoriadne správy

Volkswagen Slovakia si udržal svoju pozíciu medzi top spoločnosťami strednej a východnej Európy

 Webnoviny  21. november 2020  62
Volkswagen Slovakia si udržal svoju pozíciu medzi top spoločnosťami strednej a východnej Európy

21.11.2020 (Webnoviny.sk) - Najväčšou firmou podľa tržieb ostala na Slovensku aj v minulom roku spoločnosť Volkswagen Slovakia. Ako vyplýva z najnovšieho rebríčka Coface CEE TOP 500 najväčších podnikov regiónu strednej a východnej Európy, automobilka si v regióne udržala 5. priečku.

Jediný v top desiatke


Je zároveň jediným zástupcom Slovenska v top desiatke. Celkovo má Slovensko v rebríčku 35 zástupcov. Ich kumulované tržby dosiahli v uplynulom roku 51,6 mld. eur.

„V top slovenskej desiatke máme tri automobilky, popri Volkswagen Slovakia aj Kia Motors Slovakia a PCA Slovakia, no aj firmy z automotive sektora, ako napríklad Mobis Slovakia,“ uviedol generálny riaditeľ Coface pre Slovensko a Českú republiku Ján Čarný.

Okrem nich je v top slovenskej desiatke aj Slovnaft, Slovenské elektrárne, U. S. Steel Košice, Samsung Electronics Slovakia, Tesco Stores SR a Lidl Slovenská republika.

Eustream sa vyšvihol


Slovensko má podľa zverejnených údajov aj najväčšieho skokana v celkovom rebríčku. Je ním prepravca plynu Eustream, ktorý sa vďaka zvýšeniu tržieb o 76 % vyšvihol o 255 miest až na 286. pozíciu.

Naopak najviac z našich firiem v rebríčku klesli Samsung Electronics Slovakia (- 51 miest) a U.S. Steel Košice (- 34 miest).

Post najväčšej firmy podľa tržieb v regióne si vlani v TOP 500 udržala poľská rafinérska a ťažobná spoločnosť PKN Orlen. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa jej tržby zvýšili o 1,4 % na 26,124 mld. eur.

Druhé miesto patrí českej automobilke Škoda Auto s tržbami 18,07 miliardy eur, čo je medziročné zlepšenie o 10,2 % a trojku uzatvára maďarská nadnárodná ropná a plynárenská spoločnosť MOL s tržbami 15,9 mld. eur.

Prím hrá Poľsko


Pokiaľ ide o geografické zastúpenie firiem v rebríčku, prím hrajú aj tento rok poľské firmy. Ich celkové tržby vzrástli o 6,6 % a dosiahli spolu 283,7 miliardy eur, no počet zástupcov sa znížil o 12 (163 namiesto 175).

Druhé miesto patrí Českej republike s celkovým počtom 78 zástupcov, čo zodpovedá kumulovaným tržbám 115,4 miliardy eur.

Na tretie miesto kleslo Maďarsko. Kumulatívne tržby jeho firiem však stúpli viac ako regionálny priemer, a to o 6,3 %.

Firmy zvýšili tržby


Top 500 najväčších firiem v regióne strednej a východnej Európy dokázalo za vlaňajšok zvýšiť svoje tržby medziročne o 5,5 % na 740 miliárd eur.

„Pole position“ si po ročnej pauze opäť vydobyli firmy zo sektora automotive. Ten je spolu s dopravou v rebríčku zastúpený najpočetnejšie.

Za ním nasledujú firmy z ropného a plynárenského priemyslu a top trojku uzatvára sektor nešpecifikovaného obchodu. Až 60 % tržieb je alokovaných práve u najväčších spoločnosti v týchto troch kľúčových odvetviach.


Spoločnosť Coface, ktorá sa zaoberá poistením pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, vydáva rebríček už po dvanástykrát.

Porovnáva najväčšie firmy podľa tržieb za rok 2019 z 12 krajín regiónu, Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska.

Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore a zverejňovali svoje údaje.Viac k témam: rebríček Coface CEE TOP 500
Zdroj: Webnoviny.sk - Volkswagen Slovakia si udržal svoju pozíciu medzi top spoločnosťami strednej a východnej Európy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.