Utorok, 11. máj 2021
Jasno  19,6 °C
Mimoriadne správy

Vojenská vláda v Mjanmarsku obmedzila prístup na internet, pripojenie kleslo pod 16 percent

 Webnoviny   6. február 2021  57
Vojenská vláda v Mjanmarsku obmedzila prístup na internet, pripojenie kleslo pod 16 percent

6.2.2021 (Webnoviny.sk) - Vojenská vláda v Mjanmarsku v sobotu obmedzila prístup na internet. Stalo sa tak v čase silnejúcich protestov proti jej zásahu, počas ktorého zadržala de-facto líderku Aun Schan Su Ťij a ďalších popredných politikov, vrátane prezidenta Win Mjina.

Používatelia internetu hlásili výrazné spomalenie dátových služieb, najmä od mobilných poskytovateľov.

Zablokované sociálne médiá


Zlyhalo tiež širokopásmové pripojenie. Objavili sa aj správy o poruchách pevnej linky a mobilných hlasových služieb.

Firma Netblocks so sídlom v Londýne, ktorá analyzuje internetové zlyhania, v sobotu popoludní uviedla, že v Mjanmarsku eviduje "takmer úplné vypnutie internetu", pričom pripojenie kleslo pod 16 percent oproti normálnej úrovni.

Výpadok nasledoval po tom, ako armáda v piatok prikázala zablokovať Twitter a Instagram, keďže mnohí ľudia chceli využiť tieto platformy na šírenie informácií, ktoré armáda považuje za nepravdivé. Cez týždeň už takmer úplne zablokovali Facebook.

V sobotu sa v krajine konali najväčšie protesty proti zásahu armády. Na jednom z nich sa na hlavnej ulici v Rangúne zišlo približne tisíc protestujúcich, medzi nimi zamestnanci tovární a študenti.

Ohavné a nerozvážne rozhodnutie


Organizácia Amnesty International označila vypnutie internetu za "ohavné a nerozvážne rozhodnutie".

Na okamžité prepustenie politických predstaviteľov vyzvala aj Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN).

Prevrat v Mjanmarsku sa uskutočnil v pondelok. Zosadeniu vlády štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij predchádzali voľby, v ktorých zvíťazila jej Národná liga pre demokraciu.

Armáda však výsledok spochybňovala. Vládu obvinila z volebného podvodu a nečinnosť pri jeho riešení označila za dôvod prevzatia moci.

Viac k témam: armáda, internet, štátny prevrat
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojenská vláda v Mjanmarsku obmedzila prístup na internet, pripojenie kleslo pod 16 percent © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.