Pondelok, 8. december 2025
Mimoriadne správy
- Obrovská vlna na ostrove Tenerife zabila dvoch slovenských občanov, tretí je zranený
- The Mirror: Na Ukrajine bolo pravdepodobne zabitých už viac ako pol milióna Rusov
- Nemci odrádzajú svojich občanov od vianočných trhov v Prahe. Číha tam smrteľné nebezpečenstvo, tvrdia
- Seniorka za volantom riešila padajúce veci v aute, skončila v rybníku
- Na ruské mesto Belgorod spadla ruská letecká bomba
Vláda zaostáva za svojimi sľubmi, transparentné výberové konania sa podľa INEKO zatiaľ veľmi nekonali
1.7.2021 (Webnoviny.sk) - Vláda zatiaľ za svojimi sľubmi v súvislosti s transparentnými výberovými konaniami zaostáva. Myslí si to inštitút INEKO, podľa ktorého spomedzi 21 kontrolovaných organizácií väčšina nezískala ani polovicu z plného počtu bodov. Ako informoval Rastislav Kováčik z inštitútu, až na dve výnimky výbery prebehli bez verejného vypočutia najlepších kandidátov s možnosťou klásť otázky.
Medzi bežné nedostatky patrí podľa inštitútu tiež utajovanie mien členov výberových komisií či dokumentov, ktoré predložili uchádzači, ako aj krátke termíny na prihlasovanie kandidátov.
Bratislavský magistrát s plným počtom bodov
Ako upozorňuje INEKO, príkladom zlej praxe sú najmä výbery šéfov Železníc Slovenskej republiky a Slovenskej pošty, ktoré organizovalo ministerstvo dopravy. Tie v hodnotení dostali minimálny počet bodov. V oboch prípadoch sa neuskutočnilo výberové konanie a minister kandidátov menoval do funkcií priamo.
Naproti tomu príkladom dobrej praxe sú výbery organizované bratislavským magistrátom, ktoré dostali plný počet bodov za zverejňovanie dokumentov o kandidátoch, organizáciu verejného vypočutia a transparentnosť pri hodnotení kandidátov.
Štát by sa mal inšpirovať
Mesto Bratislava dodržuje podľa INEKO pri výberových konaniach štandardizované zásady schválené mestským zastupiteľstvom, čo vedie k plošnému zavedeniu vysoko transparentných výberových konaní do najvyšších pozícií podriadených organizácií a firiem.
Zavedenie podobných štandardov na štátnej úrovni by významne prispelo podľa inštitútu k výberu čo najlepších uchádzačov aj do vedenia štátnych firiem.
Viac k témam: transparentnosť, výberové konanie, Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda zaostáva za svojimi sľubmi, transparentné výberové konania sa podľa INEKO zatiaľ veľmi nekonali © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Do platnosti vstúpili nové pravidlá pre preclievanie, ruší sa aj oslobodenie zásielok od DPHNasledujúci článok
Gap prehodnotil podnikanie v Európe, zatvorí niektoré kamenné obchody
Kallasová: Washington je stále najväčším spojencom EÚ
Najvyšší súd prejedná odvolanie prokurátora vo veci Kádára zo skupiny sátorovcov
Časť armády v Benine tvrdí, že zosadila prezidenta, jeho okruh to popiera