Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  8,2 °C
Mimoriadne správy

Vláda schválila aktualizáciu akčného plánu pre hornú Nitru, pomôžu aj financie z Európskej únie

 Webnoviny   7. január 2021  57
Vláda schválila aktualizáciu akčného plánu pre hornú Nitru, pomôžu aj financie z Európskej únie

7.1.2021 (Webnoviny.sk) - Vláda schválila aktualizáciu akčného plánu pre hornú Nitru z dielne ministerky investícií a regionálneho rozvoja Veroniky Remišovej. Pravidelná revízia dokumentu určuje strategické piliere a priority transformácie, ktorými sa tento región pripravuje na ukončenie ťažby hnedého uhlia, a to aj pomocou financií z EÚ.

Podľa Remišovej sa už realizovali aktivity vo výške takmer 55 miliónov eur. Ako podotkla, dokument reaguje aj na rozhodnutie Mestského zastupiteľstva v Prievidzi, že novým dodávateľom tepla od sezóny 2023/24 bude Prievidzské tepelné hospodárstvo.

Plán zabezpečuje koordináciu zdrojov pre hornú Nitru, ktoré budú pochádzať z Plánu obnovy a rozvoja (RRF), eurofondov, ako aj nového Fondu spravodlivej transformácie, štátneho rozpočtu, rozpočtov regiónu a samospráv.

„Vláda dnes (7. januára, pozn. redakcie) potvrdila záväzok pomôcť regiónu, v ktorom ťažba uhlia viedla k vážnym dôsledkom na životnom prostredí aj v sociálnej situácii. Budeme podporovať tvorbu nových pracovných miest, rozvoj infraštruktúry aj revitalizáciu životného prostredia tak, aby ľudia na hornej Nitre po uzavretí baní mali kvalitnejší život,“ dodala Veronika Remišová.

Rozvoj regiónu usmernia projekty


Ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja (MIRRI SR) koordinuje aktivity súvisiace s rozvojom regiónu horná Nitra. V roku 2020 rozbehli štyri veľké projekty v celkovej výške takmer 55 miliónov eur z eurofondov.

Malé a stredné podniky dostali na tvorbu nových pracovných miest 18 miliónov eur. Aktuálne je posudzovaných 169 žiadostí na ich projekty. Druhý projekt sa týka podpory zamestnanosti v regióne horná Nitra prostredníctvom rekvalifikačných a vzdelávacích kurzov alebo študijných programov pre baníkov za 12 miliónov eur.

V rámci tretieho projektu sa začína budovať podľa Remišovej obchvat mesta Prievidza a ďalšie projekty cestnej infraštruktúry v celkovej výške 23 miliónov eur. Štvrtý projekt sa týka vzniku implementačnej jednotky s odborníkmi na regionálny rozvoj v Trenčianskom samosprávnom kraji, ktorá pomáha s prípravou a implementáciou jednotlivých projektov. Podobný projekt je plánovaný pre mesto Prievidza v partnerstve s Handlovou a Bojnicami.

Vysoké percento chorôb z povolania


Ako pripomenula Remišová, zo súčasného programového obdobia v rámci regionálneho programu IROP plánuje rezort investícií podporiť rozvoj sociálnych služieb v meste Prievidza so 60 novými pracovnými pozíciami, a to vzhľadom na potrebu zabezpečiť sociálnu starostlivosť o obyvateľov.

Najväčší zamestnávateľ pôsobí v oblasti ťažobného priemyslu a horná Nitra je región s vysokým podielom chorôb z povolania. „Všetky tieto investície radíme k zeleným investíciám, ktoré sú absolútnou prioritou pre ministerstvo,“ podotkla Remišová.

V januári 2020 Európska komisia schválila na základe iniciatívy Európskeho parlamentu oznámenie o Mechanizme spravodlivej transformácie, vrátane návrhu o Fonde spravodlivej transformácie, z ktorého bude Slovensku alokovaných 459 miliónov eur.

Mechanizmus spravodlivej transformácie umožní členským štátom EÚ transformovať odvetvia hospodárstva, resp. priemyselné procesy, ktoré sú náročné na využívanie fosílnych palív vrátane uhlia, rašeliny a ropných bridlíc alebo priemyselných procesov s vysokým únikom skleníkových plynov.

Viac k témam: bane, eurofondy, Horná Nitra, ťažba uhlia
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda schválila aktualizáciu akčného plánu pre hornú Nitru, pomôžu aj financie z Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.