Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Vláda odklepla zákon, ktorým sa zefektívni pomoc ukrajinským rodinám a deťom prichádzajúcich bez sprievodu rodičov

 Webnoviny  11. máj 2022  165  
Vláda odklepla zákon, ktorým sa zefektívni pomoc ukrajinským rodinám a deťom prichádzajúcich bez sprievodu rodičov

11.5.2022 (Webnoviny.sk) - Vláda v stredu schválila návrh zákona o niektorých opatreniach v sociálnej oblasti v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Návrh rieši problémy v oblasti sociálnych vecí a rodiny súvisiace s prílevom cudzincov tak, aby bolo možné účinne a efektívne organizovať rôzne formy pomoci a podpory občanom Ukrajiny, ktorí sa zdržiavajú na území Slovenska.

Ministri súčasne schválili návrh, aby sa parlament týmto návrhom zákona zaoberal v zrýchlenom konaní.

Starostlivosť o deti


Novelou zákona o sociálnych službách sa umožní poskytovať služby starostlivosti o dieťa v detskej skupine v domácom alebo inom prostredí najviac štyrom deťom, a to od narodenia po začatie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole.

Na poskytovanie tejto starostlivosti o deti v detskej skupine nebudú platiť podmienky odbornej spôsobilosti dosiahnutím vymedzeného stupňa vzdelania, ani sa nebude vyžadovať plnenie kvalifikačných predpokladov na vykonávanie pracovnej činnosti opatrovateľa detí v oblasti sociálnych služieb.

Takýmto mechanizmom sa podľa rezortu práce posilňujú nedostatočné kapacity zariadení starostlivosti o deti v pracovných dňoch a v pracovnom čase.

Deti bez sprievodu rodičov


Novelou zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa ministerstvo práce navrhuje upraviť poskytovanie príspevku na starostlivosť o dieťa pre novú formu poskytovania starostlivosti v tzv. detských skupinách. Výška príspevku pre túto formu starostlivosti sa stanovuje na 160 eur.

Zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele sa má doplniť tak, aby bolo možné v súčasnej mimoriadnej situácii riešiť prípadnú potrebu zabezpečenia starostlivosti o vyšší počet maloletých deti z Ukrajiny bez sprievodu aj za pomoci akreditovaných centier pre deti a rodiny.

Navrhovaná úprava navyše umožní Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny SR do budúcnosti flexibilne a adresne reagovať vo vzťahu k akreditovaným centrám pre deti a rodiny aj pri pandémii. V zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia sa má umožniť poskytovať vrátené pomôcky a zdvíhacie zariadenia do užívania aj odídencom.

Viac k témam: dočasné útočisko, Finančná pomoc, rusko-ukrajinský konflikt, Starostlivost o dieťa, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda odklepla zákon, ktorým sa zefektívni pomoc ukrajinským rodinám a deťom prichádzajúcich bez sprievodu rodičov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.