Piatok, 22. november 2024
Malá oblačnosť  -1 °C
Mimoriadne správy

Viac ako polovica Slovákov žijúcich v zahraničí by zvážila návrat do vlasti, ale majú podmienku

 Webnoviny   7. november 2018  357  
Viac ako polovica Slovákov žijúcich v zahraničí by zvážila návrat do vlasti, ale majú podmienku

BRATISLAVA 7. novembra (WebNoviny.sk) - Zvýšte mzdy a vrátime sa, odkazujú Slováci žijúci v zahraničí. Až 64 percent slovenských migrantov žijúcich v zahraničí by zvážilo návrat na Slovensko aj v prípade, ak by dostali ponuku práce s nižšou mzdou než je ich súčasný príjem.

Má to však svoj limit, slovenská mzda by mohla byť nižšia v priemere o 43 percent. Vyplýva to z výskumu občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktorý v decembri 2017 uskutočnilo na vzorke 313 respondentov - Slovákov z 23 krajín sveta.

Skúmali šesť faktorov


Výskum vykonaný s podporou Konfederácie odborových zväzov skúmal šesť faktorov, ktoré pôsobili na rozhodnutie našich občanov zo Slovenska odísť, boli to - výška mzdy, nezamestnanosť, kariéra, korupcia, politika a rodinné dôvody. Agentúru SITA o tom informoval spracovateľ výskumu a podpredseda OZ Pracujúca chudoba Ján Košč.

Vo faktoroch, ktoré vplývali na rozhodnutie odísť zo Slovenska, suverénne vyhrala výška mzdy. Na druhom mieste bola dôvodom korupcia a politická situácia. Na rozhodnutie odísť vplývala najmenej rodina.

Rovnaké výsledky sa ukázali aj pri skúmaní faktorov, ktoré zahraniční Slováci zvažujú pri svojom rozhodovaní o návrate. Aj v tomto prípade by návrat na Slovensko najviac ovplyvnila výška mzdy.

Dôvodom na odchod bola aj korupcia


„Výška mzdy vyhrala ako dôvod k odchodu aj k návratu v racionálnej rovine. V emocionálnej rovine ju predbehla v oboch prípadoch korupcia. Rozdiel je však tak nepatrný, že aj v emocionálnej rovine sú výška mzdy a korupcia dva hlavné faktory k odchodu aj k návratu,“ spresňuje Košč.

Až 86 percent respondentov uviedlo, že na Slovensku je nedostatok pracovných miest s primeraným finančným ohodnotením. To, že na Slovensku je nedostatok pracovných miest s kariérnym rastom si myslí 73 percent z oslovených. Až 77 percent opýtaných deklarovalo, že Slovensko nemá dostatok pracovných miest s primeraným pracovným prostredím.

„Ak Slováci v zahraničí vnímajú stav zamestnaneckého prostredia na Slovensku takto katastrofálne, tak sa nemáme čo čudovať, že nám odchádzajú a nevracajú sa. Je to spätná väzba pre zamestnávateľov. Tí by mali hľadať príčinu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily práve tu. Dovozom pracovnej sily z tretích krajín tieto príčiny nezmenia, iba na chvíľu utlmia symptómy,“ komentuje výsledky výskumu viceprezidentka Monika Uhlerová z Konfederácie odborových zväzov.

Vykonávajú prácu bez kvalifikácie


Podľa prieskumu necelých 56 percent respondentov uviedlo, že v zahraničí vykonávajú prácu, na ktorú nepotrebujú takú kvalifikáciu, akú majú. Z toho bolo necelých 50 percent respondentov s vysokoškolským vzdelaním.

„Výskum naznačuje, že slovenskí zamestnávatelia ešte stále neurobili dosť pre to, aby nielen nevyháňali šikovné "mozgy a ruky" do zahraničia, no už vôbec nič pre to, aby aspoň časť z nich prilákali späť. Rovnako naši zamestnávatelia urobili len veľmi málo pre to, aby využili potenciál nezamestnaných ľudí s nižším vzdelaním na Slovensku. Na západe je úplne normálne, že zamestnávatelia vynakladajú nemalé prostriedky na plnohodnotné školenia, vzdelávanie a tréning prijatých zamestnancov, pretože sa snažia využiť každý potenciál, ktorý sa v krajine nachádza. Z týchto dôvodov považujeme požiadavku na zaplavenie slovenského trhu práce pracovnou silou z tretích krajín za značne prehnanú a nekompetentnú, hlavne s ohľadom na fakt, že takéto riešenie nijakým spôsobom neprispieva k vyriešeniu príčin súčasného stavu,“ sumarizuje Košč,

Viac k témam: KOZ Konfederácia odborových zväzov SR, migranti, Slováci v zahraničí
Zdroj: Webnoviny.sk - Viac ako polovica Slovákov žijúcich v zahraničí by zvážila návrat do vlasti, ale majú podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.