Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

V Nemecku sa bude štrajkovať, zamestnanci verejného sektora požadujú zvýšenie platov

 Webnoviny  20. september 2020  121
V Nemecku sa bude štrajkovať, zamestnanci verejného sektora požadujú zvýšenie platov

20.9.2020 (Webnoviny.sk) - Zamestnanci nemeckého verejného sektora vstúpia do krátkych výstražných štrajkov, keďže najnovšie kolo vyjednávaní o mzdách nedospelo k dohode.

Informoval o tom v nedeľu odborový zväz Ver.di zastupujúci zhruba 2,3 milióna zamestnancov, ktorý uviedol, že štrajky sa začnú v utorok. Nepovedal však, kde sa začnú, a dodal, že ďalšie informácie poskytne v pondelok.

Zvýšenie miezd o viac ako sto eur


Výstražné štrajky sú typickou taktikou nemeckých vyjednávaní o pracovných podmienkach a zvyčajne trvajú od niekoľkých hodín po jeden až dva dni. Odborový zväz nevylúčil, že sa na nich zúčastnia učitelia z materských škôl, čo by mohlo spôsobiť problémy rodičom.

Zväz Ver.di žiada, aby sa mzdy v priebehu budúceho roka zvýšili o 4,8 percenta, čiže minimálne o 150 eur. Vládni vyjednávači uviedli, že mzdové požiadavky sú príliš vysoké, keďže nemecká ekonomika zápasí s ťažkosťami pre pandémiu koronavírusu.

"Zamestnávatelia zhoršujú konflikt," povedal šéf zväzu Ver.di Frank Werneke. "Teraz príde odpoveď z pracovísk," dodal.

Minister je ochotný urobiť kompromis


Nemecký minister vnútra Horst Seehofer povedal, že existujú "problémy, ktoré musíme riešiť, hlavne pre tých ľudí, ktorých sme v uplynulých mesiacoch nazvali hrdinami" a signalizoval ochotu na kompromis.

"Musíme premietnuť naše slová do konkrétnych činov," konštatoval. "Zároveň však nemôžeme ignorovať mimoriadne obdobie a ekonomické dôsledky pandémie," poznamenal.

Tretie kolo vyjednávaní je naplánované na 23. a 24. október.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza, mzdy, Pandémia, štrajk, zvýšenie miezd
Zdroj: Webnoviny.sk - V Nemecku sa bude štrajkovať, zamestnanci verejného sektora požadujú zvýšenie platov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.