Sobota, 20. apríl 2024
Slabý dážď  4 °C
Mimoriadne správy

V Európe vlani rástol počet fúzií a akvizícií, hnacím motorom transakcií je vstup na nový trh

 Webnoviny   3. apríl 2022  242  
V Európe vlani rástol počet fúzií a akvizícií, hnacím motorom transakcií je vstup na nový trh

3.4.2022 (Webnoviny.sk) - V Európe v minulom roku rástol počet fúzií a akvizícií. Dosiahnuté výsledky predstavujú podľa správy spoločnosti CMS nárast na úroveň spred pandémie a vo väčšine prípadov predstavujú podľa expertov obnovenie normálneho obchodného správania.

„Kým v roku 2020 dominovala pri uzatváraní obchodných zmlúv stratégia „priateľská voči kupujúcemu“, investori sa vrátili k štandardnejšiemu prístupu zdieľania rizika, ktorý bol pozorovaný pred pandémiou,“ uviedla partnerka advokátskej kancelárie CMS v Bratislave Petra Čorba Stark.

Hlavným hnacím motorom transakcií je podľa štúdie naďalej vstup na nový trh (43 %). Viac ako tretinu obchodov tvorili akvizície know-how alebo acqui-hire, teda akvizície, ktorých primárnym cieľom je získať zamestnancov, a nie kontrolu nad produktami alebo službami.

Výrazne tiež stúpli obchody zahŕňajúce akvizíciu konkurenta (32 %), čo je o desatinu viac ako v roku 2020. Správa potvrdila nárast dôvery podnikateľov a investorov, avšak vzhľadom na inváziu na Ukrajinu je nutné počkať, ako budú aktivity v oblasti fúzií a akvizícií pokračovať v tomto roku.


CMS je integrovanou organizáciou právnických firiem s viacerými jurisdikciami, ktorá ponúka komplexné právne a daňové poradenstvo. Má viac ako 70 kancelárií vo vyše 40 krajinách po celom svete.Zdroj: Webnoviny.sk - V Európe vlani rástol počet fúzií a akvizícií, hnacím motorom transakcií je vstup na nový trh © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.