Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Činnosť inšpektorátov práce sa zefektívni, kandidáti budú musieť spĺňať jednu podmienku

 Webnoviny   2. apríl 2022  278  
Činnosť inšpektorátov práce sa zefektívni, kandidáti budú musieť spĺňať jednu podmienku

2.4.2022 (Webnoviny.sk) - Od začiatku budúceho roka sa zefektívni činnosť inšpektorátov práce. Zo zákona sa totiž vypustí podmienka najmenej 5-ročnej odbornej praxe inšpektora práce na výkon funkcie riaditeľa inšpektorátu práce. Táto podmienka sa nahradí novými požiadavkami na tento post. Kandidáti budú musieť spĺňať základnú podmienku, ktorou je dĺžka odbornej praxe v trvaní minimálne päť rokov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, inšpekcie práce alebo pracovného práva.

Doterajšia podmienka minimálne päťročnej praxe inšpektora práce sa už nebude vyžadovať. Týmto krokom sa rozšíri možný okruh vhodných kandidátov na túto funkciu. Vyplýva to z novely zákona o inšpekcii práce, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Novelou zákona sa upraví moment zápisu do centrálneho verejne prístupného zoznamu fyzických osôb a právnických osôb, ktoré v predchádzajúcich piatich rokoch porušili zákaz nelegálneho zamestnávania. Zamestnávateľ sa bude zapisovať do tohto zoznamu bezodkladne po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania.

Viac k témam: Inšpektorát práce
Zdroj: Webnoviny.sk - Činnosť inšpektorátov práce sa zefektívni, kandidáti budú musieť spĺňať jednu podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.