Sobota, 20. apríl 2024
Zamračené  5,4 °C
Mimoriadne správy

USA zredukujú obchodné vzťahy s Ruskom, postavenie krajiny klesá na úroveň Kuby či KĽDR

 Webnoviny  11. marec 2022  168  
USA zredukujú obchodné vzťahy s Ruskom, postavenie krajiny klesá na úroveň Kuby či KĽDR

11.3.2022 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Joe Biden v piatok oznámil, že USA dramaticky zredukujú obchodné vzťahy s Ruskom ako trest za inváziu na Ukrajinu. Washington zároveň zakáže dovoz ruských morských plodov, alkoholu a diamantov.

Rozsiahlu zmenu obchodných vzťahov s Ruskom, v rámci ktorej Moskva stratí doložku najvyšších obchodných výhod, formálne známu ako „trvalo normálne obchodné vzťahy“, USA koordinujú s Európskou úniou a organizáciou najvýznamnejších priemyselných krajín sveta G7. „Svet sa spája, aby čelil Putinovi,“ povedal Biden.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konfliktZrušenie doložky najvyšších obchodných výhod umožní Spojeným štátom americkým a ich spojencom uvaliť vyššie clá na časť dovozu z Ruska a zvýšiť izoláciu ruskej ekonomiky. Nasleduje to po tom, ako Biden zakázal dovoz ruských ropných a plynárenských produktov.

Tohtotýždňové kroky sú najnovšie v rámci série sankcií, ktoré poškodzujú ruskú ekonomiku. Stratou štatútu trvalo normálnych obchodných vzťahov s USA sa Rusko pripojilo ku Kube a Severnej Kórei. Prvým významným spojencom USA, ktorý Rusku zrušil doložku najvyšších obchodných výhod, bola už minulý týždeň Kanada.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - USA zredukujú obchodné vzťahy s Ruskom, postavenie krajiny klesá na úroveň Kuby či KĽDR © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.