Nedeľa, 9. máj 2021
Väčšinou jasno  6,8 °C
Mimoriadne správy

Upratovačky tiež žiadajú odmenu za prácu v prvej línii, Matovič im stále neodpovedal na otvorený list

 Webnoviny  11. september 2020  127
Upratovačky tiež žiadajú odmenu za prácu v prvej línii, Matovič im stále neodpovedal na otvorený list

11.9.2020 (Webnoviny.sk) - Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) žiada vyplatenie finančných odmien za prácu v prvej línii v boji proti COVID-19 aj pre upratovačky.

Viac o téme: Koronavírus


„S nevôľou sme prijali informáciu, že finančné odmeny vyčlenené pre pracovníkov, ktorí po vypuknutí pandémie pracovali v rizikovom prostredí by sa nemali týkať všetkých profesií, ktorí boli v prvej línii v boji proti pandémii,“ hovorí generálny riaditeľ AZZZ SR Oto Nevický.

Matovič neodpovedal na otvorený list


Predseda vlády Igor Matovič doposiaľ neodpovedal na otvorený list upratovačiek a upratovačov a vláda ich nezaradila medzi tých, ktorých odmení za boj s pandémiou v prvej línii. Občianske združenie Hygienik (OZ Hygienik) je takýmto postupom sklamané a zvažuje ďalší postup.

„Postup vlády vnímame ako nelogický a diskriminačný. Naše upratovačky a upratovači vstupujú do zamorených priestorov ako prví a podstupujú rovnaké riziko ako lekári a zdravotníci. Vnímame to ako prejav slabej empatie súčasnej vlády voči obyčajným ľuďom, ktorí vykonávajú hygienu a dezinfekciu. Tak ako nás prehliada väčšina verejnosti, zabúda na nás aj vláda,“ uviedla Katarína Kubelová zo združenia.

AZZZ SR a OZ Hygienik


Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky vznikla v roku 1991 s cieľom vytvárať podmienky na ochranu a rozvoj podnikateľského prostredia. AZZZ SR je reprezentatívnou organizáciou zamestnávateľov na Slovensku, ktorá združuje približne 11-tisíc zamestnávateľov zamestnávajúcich zhruba 350-tisíc zamestnancov.

OZ Hygienik zastupuje stovky pracovníkov, najmä upratovačov a upratovačky, umývačov okien, chyžné ale aj deratizérov, smetiarov a čističov verejných priestranstiev.

Cieľom občianskeho združenia je zlepšenie povedomia širokej verejnosti o dôležitosti odborného vykonávania hygieny a dezinfekcie vnútorných a vonkajších priestorov. Dlhodobým zámerom je nastolenie rešpektu a zlepšenie spoločenského postavenia ľudí, ktorí túto prácu vykonávajú.Viac k témam: COVID-19, finančná odmena, Koronavírus, Pandémia, upratovačky
Zdroj: Webnoviny.sk - Upratovačky tiež žiadajú odmenu za prácu v prvej línii, Matovič im stále neodpovedal na otvorený list © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.