Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Únia sa vyhne recesii len tesne, Európanov však stále čaká ťažké obdobie

 Webnoviny  14. február 2023  177  
Únia sa vyhne recesii len tesne, Európanov však stále čaká ťažké obdobie

14.2.2023 (SITA.sk) - Európska komisia (EK) zlepšila prognózu hospodárskeho rastu Európskej únie (EÚ) pre tento rok. V eurozóne, do ktorej patrí 20 krajín Únie, by mal rast dosiahnuť 0,8 % a v rámci celej EÚ by to malo byť 0,9 %. V oboch prípadoch to predstavuje nárast oproti prognózovaným 0,3 % z novembra.

Európa sa tesne vyhne recesii


Európa sa podľa najnovšej prognózy v tomto roku len tesne vyhne recesii. Komisia zároveň tvrdí, že už má sebou vrchol inflácie, keďže ceny zemného plynu klesajú z maxím, ktoré dosiahli v nedávnych mesiacoch. Pod zlepšenie situácie sa podpísala aj vysoká miera zásob zemného plynu, ktoré si európske krajiny vytvorili pred zimou.

„Ekonomika EÚ minulý rok prekonala očakávania a napriek otrasom, ktoré spôsobila agresívna ruská vojna, zaznamenala stabilný rast. Do roku 2023 sme vstúpili na pevnejších základoch, než sa očakávalo. Riziká recesie a nedostatku plynu pominuli a nezamestnanosť zostáva na rekordne nízkej úrovni. Európanov však stále čaká ťažké obdobie,“ povedal eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.

Silné nepriaznivé vplyvy


Naďalej však pretrvávajú silné nepriaznivé vplyvy. Ako Európska komisia uviedla na svojom oficiálnom webe, spotrebitelia a podniky naďalej čelia vysokým nákladom na energie a jadrová inflácia v januári stále rástla, čo ešte viac oslabuje kúpnu silu domácností.

„Keďže inflačné tlaky pretrvávajú, sprísňovanie menovej politiky bude pokračovať, čo bude zaťažovať podnikateľskú činnosť a brzdiť rast investícií,“ dodala Komisia.

Tri po sebe nasledujúce mesiace zmiernenia celkovej inflácie naznačujú, že jej maximum je za nami. Predpokladá sa, že celková inflácia v EÚ klesne z 9,2 % v roku 2022 na 6,4 % v roku 2023 a na 2,8 % v roku 2024. V eurozóne sa očakáva spomalenie z 8,4 % v roku 2022 na 5,6 % v roku 2023 a na 2,5 % v roku 2024.

Viac k témam: Ceny plynu, Ekonomická recesia, energetická kríza, Hospodársky rast, Inflácia, Zemný plyn
Zdroj: SITA.sk - Únia sa vyhne recesii len tesne, Európanov však stále čaká ťažké obdobie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.