Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Ukrajinci na úteku sa v EÚ ľahšie zamestnajú vďaka novej platforme, stačí ak do systému nahrajú svoj životopis

 Webnoviny  10. október 2022  172  
Ukrajinci na úteku sa v EÚ ľahšie zamestnajú vďaka novej platforme, stačí ak do systému nahrajú svoj životopis

10.10.2022 (Webnoviny.sk) - V pondelok začal činnosť nový nástroj na hľadanie práce EU Talent Pool, ktorý pomôže ľuďom utekajúcim pred ruskou agresiou na Ukrajine nájsť si prácu v Európskej únii.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Integrácia do pracovného trhu


Osoby, na ktoré sa vzťahuje dočasná ochrana, sa doň môžu zaregistrovať a nahrať tam svoj životopis, ktorý sa sprístupní pre viac ako 4 000 zamestnávateľov, národné verejné služby zamestnanosti a súkromné pracovné agentúry. Na svojej webstránke o tom informuje Európska komisia.

Komisia navrhla zmienený nástroj s cieľom identifikovať a zmapovať zručnosti ľudí, ktorí utiekli pred ruskou inváziou na Ukrajinu, s cieľom uľahčiť ich zosúladenie so zamestnávateľmi v EÚ a integráciu do pracovného trhu.

Projekt je spoločnou iniciatívou Komisie a Európskeho orgánu práce s neustálym zapojením a pomocou Európskej migračnej siete.

Jednoduchšie hľadanie si práce


Pilotná verzia EU Talent Pool je dostupná v angličtine, ruštine a ukrajinčine a je dostupný prostredníctvom portálu Európskych služieb zamestnanosti EURES.

Je otvorený pre všetkých uchádzačov o zamestnanie, ktorí využívajú dočasnú ochranu podľa smernice EÚ o dočasnej ochrane alebo primeranú ochranu podľa vnútroštátneho práva, ktorá im poskytuje právo na prácu.

Pre členské štáty je účasť na pilote EU Talent Pool dobrovoľná. Okrem toho, že sa záujemcom po nahratí údajov sprístupnia údaje pre zamestnávateľov, služby zamestnanosti a súkromné pracovné agentúry, oni sami môžu prezerať voľné pracovné pozície na portáli EURES.

Viac k témam: EU Talent Pool, odídenci, rusko-ukrajinský konflikt, Trh práce
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajinci na úteku sa v EÚ ľahšie zamestnajú vďaka novej platforme, stačí ak do systému nahrajú svoj životopis © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.