Piatok, 19. apríl 2024
Mimoriadne správy

Ukrajina má na vývoz obilie za 10 miliárd dolárov a podľa Zelenského je schopná odolať ruskej vojne

 Webnoviny  23. júl 2022  192  
Ukrajina má na vývoz obilie za 10 miliárd dolárov a podľa Zelenského je schopná odolať ruskej vojne

23.7.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajina má podľa jej prezidenta Volodymyra Zelenského na vývoz obilie v hodnote 10 miliárd dolárov.

Vyjadril sa tak vo svojom nočnom prejave v súvislosti s dohodami o vývoze obilia z Ukrajiny po mori, ktoré v piatok Rusko a Ukrajina podpísali s OSN a Tureckom. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Šanca zabrániť hladomoru


Body dohôd podľa Zelenského „plne zodpovedajú záujmom Ukrajiny“. Podľa jeho slov umožnia export zhruba 20 miliónov ton obilia z minuloročnej a tiež predaj tohtoročnej úrody.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„To sú príjmy poľnohospodárov, celého poľnohospodárskeho sektora a štátneho rozpočtu. Toto sú pracovné miesta. Ide o prostriedky na budúcoročnú sejbovú sezónu,“ povedal prezident.

Tiež poukázal na to, že vďaka dohodám konečne existuje šanca znížiť závažnosť potravinovej krízy, ktorú vyvolalo Rusko, a „zabrániť globálnej katastrofe – hladomoru, ktorý by mohol viesť k politickému chaosu v mnohých krajinách sveta, najmä v krajinách, ktoré nám pomáhajú“.

Ukrajinci veria OSN


Zelenskyj tiež zdôraznil, že je to ďalší príklad toho, že Ukrajina je schopná odolať tejto vojne. „Je dôležité, že všetko vo výsostných vodách Ukrajiny bude kontrolovať náš štát,“ povedal ukrajinský prezident.

„A každému je jasné, že zo strany Ruska môžu byť nejaké provokácie, nejaké pokusy zdiskreditovať ukrajinské a medzinárodné snahy. Ale veríme OSN. Teraz je ich zodpovednosťou a zodpovednosťou medzinárodných partnerov zabezpečiť súlad s dohodami,“ dodal.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vývoz obilia
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajina má na vývoz obilie za 10 miliárd dolárov a podľa Zelenského je schopná odolať ruskej vojne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.