Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Tisícky slovenských firiem sa usídlilo v zahraničí, môžu za to nižšie dane aj menej korupcie
BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) - V roku 2017 sa rozhodlo opustiť Slovensko a usídliť sa v zahraničí 2 389 firiem. Najčastejšie pritom odchádzali spoločnosti do okolitých krajín v Európe, konkrétne Maďarska (622 firiem), Česka (514 firiem) a Bulharska (129 firiem).
Najviac spoločností odišlo z Bratislavského kraja. Vyplýva to z dát o odchode slovenských firiem, ktoré v pondelok zverejnila poradenská spoločnosť Bisnode. Tá uviedla, že dôvodmi na odchod mohli byť v zahraničí jednoduchšie podmienky na biznis, prijateľnejšia legislatíva, nižšie dane, lepšie súdy, menej korupcie, nižšie náklady na ľudí alebo vyšší dopyt.
Najčastejšie odchádzajú do Maďarska alebo Česka
„Maďarsko a Česko sú už dlhodobo krajiny, ktoré si slovenské spoločnosti pri svojom odchode vyberajú najčastejšie. Na jednej strane ide o regionálnu blízkosť, v prípade Maďarska je to konkrétne veľmi výhodné daňové zaťaženie. Podnikatelia tam platia 9-percentnú daň, kým na Slovensku firmy odvádzajú 21-percentnú daň z príjmov. Nízke daňové zaťaženie, 10-percentné, môže byť plusom tiež v prípade Bulharska. V prípade Českej republiky zohráva dôležitý fakt aj nulová rečová bariéra,“ komentuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Odporúčame:
Slovenská aliancia moderného obchodu má nového člena, slovenský reťazec potravín Terno
Top päticu štátov, kam odchádzali slovenské firmy, uzatvárajú Rumunsko a Poľsko. Tieto krajiny sú podľa Petry Štěpánovej známe i svojimi nižšími nákladmi na prácu, respektíve pracovnú silu. „Je teda možné, že istá časť spoločností mohla uvažovať aj týmto smerom,“ hodnotí Petra Štěpánová.
Veľkoobchody a maloobchody
Najviac podnikov odišlo podľa dát Bisnode vlani z Bratislavského (1 009 firiem) a Nitrianskeho kraja (344 firiem), najmenej, naopak, z Prešovského a Trenčianskeho kraja (zhodne po 94 firiem).
Až pätina z celkového počtu spoločností, ktoré sa rozhodli v roku 2017 zmeniť sídlo, podniká v sektoroch veľkoobchodu a maloobchodu (506 podnikov), v profesijných, vo vedeckých či v technických činnostiach (435 podnikov) a v segmente administratívy a podporných činností (412 podnikov).
Odporúčame:
Slovenské firmy pri finančných problémoch radšej pristúpia k prepúšťaniu ľudí, tvrdí prieskum
Spoločnosť Bisnode pôsobí na 18 európskych trhoch, pričom má 2 400 zamestnancov a prostredníctvom partnerstva s Dun & Bradstreet poskytuje globálne riešenia založené na informáciách o viac ako 240 miliónoch firiem z celého sveta.
Viac k témam: Bulharsko, Česko, dane, korupcia, Maďarsko, obchod, Poľsko, Rumunsko, slovenské firmy
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisícky slovenských firiem sa usídlilo v zahraničí, môžu za to nižšie dane aj menej korupcie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
5 najväčších mýtov o biznis úveroch, ktoré je načase opraviť