Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Tempo rastu ekonomiky Slovenska sa spomalilo, v druhom štvrťroku vzrástla o 1,7 percenta

 Webnoviny  16. august 2022  149  
Tempo rastu ekonomiky Slovenska sa spomalilo, v druhom štvrťroku vzrástla o 1,7 percenta

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - Hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v druhom štvrťroku medziročne vzrástol o 1,7 %. Informuje o tom Štatistický úrad SR.

Tempo rastu sa však v porovnaní s prvým kvartálom spomalilo. V prvom štvrťroku slovenská ekonomika rástla o 3,1 %.

Zahraničný dopyt naďalej klesal


Po očistení o sezónne vplyvy sa HDP v druhom kvartáli medziročne zvýšil o 1,6 % a medzikvartálne o 0,4 %. V bežných cenách sa v druhom štvrťroku vytvoril HDP v objeme 26,45 miliardy eur, čo predstavuje medziročne nárast o 9,9 %.

Objem HDP v stálych cenách bol takmer na úrovni rovnakého obdobia pred krízou. Do hodnoty druhého štvrťroka 2019 mu chýbalo podľa úradu len 0,2 %.

Rast slovenskej ekonomiky podporil najmä domáci spotrebiteľský dopyt, zahraničný dopyt naďalej klesal, ale miernejšie ako v prvom štvrťroku.

Rýchly odhad HDP ešte upravia


Pridanú hodnotu v druhom štvrťroku pozitívne ovplyvnil najmä jej rast v odvetví výroba z gumy a plastu. Ďalej v odvetviach veľkoobchod, maloobchod a skladové a pomocné činnosti v doprave.

Pokles pridanej hodnoty bol opäť v najvýznamnejšom odvetví, teda vo výrobe motorových vozidiel.

Rýchly odhad hrubého domáceho produktu bude Štatistický úrad SR na základe ďalších dostupných údajov upravovať a doplní štruktúry jednotlivých ukazovateľov. Zverejní ho 6. septembra.

Viac k témam: HDP, Hrubý domáci produkt, Rast ekonomiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Tempo rastu ekonomiky Slovenska sa spomalilo, v druhom štvrťroku vzrástla o 1,7 percenta © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.