Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Systém piatich prehreškov viac nefunguje, Twitter prestal uplatňovať zásady šírenia zavádzajúcich informácií o COVID-19

 Webnoviny  30. november 2022  161  
Systém piatich prehreškov viac nefunguje, Twitter prestal uplatňovať zásady šírenia zavádzajúcich informácií o COVID-19

30.11.2022 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Twitter prestala uplatňovať svoje zásady týkajúce sa šírenia zavádzajúcich informácií o koronavíruse.

Ako oznámila na svojej webstránke, v stredu 23. novembra prestala prijímať opatrenia proti tweetom, ktoré porušujú pravidlá týkajúce sa ochorenia COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že sa na Twitter obrátil so žiadosťou o komentár.

Sociálna a mikroblogovacia sieť k septembru tohto roka za šírenie dezinformácií o covide pozastavila viac ako 11-tisíc účtov.

Systém piatich prehreškov


Ďalšie pravidlá týkajúce sa šírenia nepravdivých informácií sú však naďalej na webovej stránke Twitteru bez podobného oznámenia o tom, že ich už nebudú uplatňovať.

V rámci pravidiel týkajúcich sa COVID-19 uplatňoval Twitter pre účty, ktoré zverejňovali „preukázateľne nepravdivý alebo zavádzajúci“ obsah, ktorý mohol „viesť k významnému riziku ujmy“, systém piatich prehreškov. Ak niekto zdieľal dezinformácie len raz, neprijali proti nemu žiadne opatrenia, účty, ktoré pravidlá porušovali opakovane, však mohli zablokovať na niekoľko hodín, dní, či dokonca na neurčito.

Dezinformácie dostávajú zelenú


I keď systém nahlasovania dezinformácií o covide na Twitteri nebol nikdy dokonalý, podľa doktora Stephena Griffina z fakulty medicíny Univerzity v Leeds, bolo upokojujúce vedieť, že od roku 2020 odstránili tisícky účtov, ktoré šírili dezinformácie.

Teraz sa však niektorí, čo porušovali pravidlá, na sociálnu a mikroblogovaciu sieť vracajú. Twitter už napríklad obnovil osobný účet americkej kongresmanky Marjorie Taylor Greene, ktorý zablokovali v januári.

Za obnovenie pozastavených účtov hlasovalo v ankete, ktorú na Twitteri zdieľal jeho nový šéf Elon Musk, milióny ľudí a miliardár následne oznámil, že „na budúci týždeň sa začne amnestia“. Musk, ktorý spoločnosť kúpil za 44 miliárd dolárov, tvrdí, že chce z Twitteru spraviť centrum slobodného prejavu na internete.

Viac k témam: Bezpečnosť na internete, COVID-19, Dezinformácia, Koronavírus, Porušenie pravidiel, Sloboda prejavu, Sociálna sieť
Zdroj: Webnoviny.sk - Systém piatich prehreškov viac nefunguje, Twitter prestal uplatňovať zásady šírenia zavádzajúcich informácií o COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.