Piatok, 7. máj 2021
Oblačno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Spojené štáty americké a Európska únia sa dohodli na čiastočnom znížení ciel

 Webnoviny  23. august 2020  116
Spojené štáty americké a Európska únia sa dohodli na čiastočnom znížení ciel

23.8.2020 (Webnoviny.sk) - Európska únia súhlasila so zrušením svojho 8-percentného cla na americké homáre na obdobie najbližších piatich rokov a pracuje na tom, aby tento stav bol trvalý.

USA súhlasili s tým, že na polovicu znížia clá na dovoz z EÚ v hodnote zhruba 160 mil. USD ročne.

Americký export oslabil


Ide o clá napríklad na dovoz spracovaných potravín, výrobkov z krištáľového skla a zapaľovačov.

V roku 2017 sa z USA do EÚ doviezli homáre za zhruba 111 mil. USD, ale neskôr ich export na európsky trh oslabil pre rastúce napätie v obchodných vzťahoch medzi Bruselom a Washingtonom.

Okrem toho obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou zvýhodnila kanadské homáre.

Vyjednávania o obchodných vzťahoch


Čiastočná dohoda o obchode medzi USA a EÚ je súčasťou prebiehajúcich vyjednávaní o obchodných vzťahoch, ktoré sa začali v roku 2018.

"Máme v úmysle, aby tento balíček o redukcii ciel bol len začiatkom procesu, ktorý povedie k ďalším dohodám vytvárajúcim slobodnejší, férový a recipročný transatlantický obchod," uviedli v spoločnom vyhlásení splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer a eurokomisár pre obchod Phil Hogan.

Viac k témam: clá
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty americké a Európska únia sa dohodli na čiastočnom znížení ciel © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.