Sobota, 20. apríl 2024
Oblačno  4,5 °C
Mimoriadne správy

Sociálna situácia politických väzňov na Slovensku je značne horšia ako v Česku, žiadajú odstrániť diskrimináciu

 Webnoviny  13. január 2024  105  
Sociálna situácia politických väzňov na Slovensku je značne horšia ako v Česku, žiadajú odstrániť diskrimináciu

13.1.2024 (SITA.sk) - Sociálna situácia politických väzňov na Slovensku je značne horšia v porovnaní s Českom. Upozornilo na to Svetové združenie bývalých politických väzňov (SZBPV), ktoré v tejto veci zaslalo žiadosť o nápravu predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD). Združenie tvrdí, že bývalé vlády prijatím niektorých zákonov veľakrát len oneskorene reagovali na kroky českej vlády.

Diskriminácia slovenských politických väzňov sa podľa združenia ešte viac prehĺbila prijatím novely zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom v roku 2020 počas vlády Igora Matoviča (hnutie Slovensko).

Odstránenie antisociálnej diskriminácie


V žiadosti o nápravu členovia SZBPV Fica žiadajú o iniciovanie vládneho návrhu legislatívnych zmien, ktoré by odstránili antisociálnu diskrimináciu. Združenie tvrdí, že zmeny v zákone boli prijaté na základe politickej objednávky „ortodoxno-kresťanskej frakcie" OĽaNO (terajšie hnutie Slovensko).

„Jej cieľom bolo rozšíriť skupinu oprávnených osôb tzv. veteránov protikomunistického odboja o členov reholí, ktorí boli internovaní viac ako tri mesiace v centralizovaných kláštoroch," tvrdí predseda SZBPV František Bednár.

Dodáva, že prijatie novely neguje samotnú podstatu a zámer zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom. Zvýšila sa tak suma príplatku k dôchodku z päť na desať eur za každý mesiac obmedzenia slobody, ale len pre držiteľov preukazu tzv. Veterána protikomunistického odboja vydaného Ústavom pamäti národa (ÚPN).

Príplatok k dôchodku v podobe desiatich eur


Združenie preto chce, aby súčasná vláda zákon upravila tak, aby príplatok k dôchodku v podobe desiatich eur bol poskytovaný všetkým oprávneným osobám.

Štatistiky vydaných rozhodnutí podľa Bednára potvrdzujú, že od januára 2021 ÚPN selektovaním odporcov a obetí komunizmu uprednostňoval pri priznávaní postavenia veterána protikomunistického odboja členov reholí, ktorí neboli pre svoje konanie odsúdení, ale len dočasne zaistení po zrušení reholí.

„Týmto postupom ÚPN spochybnil inštitút veterána protikomunistického odboja tým, že za veteránov považoval členov reholí, ktorí neboli ani odsúdení, a podľa náboženského presvedčenia sa ani nemohli zúčastniť aktívneho odboja proti komunistickému režimu," vysvetlil predseda združenia.


SZBPV vo svojej žiadosti navrhuje, aby oprávneným osobám, ktorým ÚPN vydal preukaz účastníka protikomunistického odboja a ktorých dôchodky sú preukázateľne nízke, bolo priznané finančné zadosťučinenie v podobe zvýšenia dôchodku, a to tak, ako sa to aktuálne pripravuje v susednom Česku. Ďalej navrhujú, aby sa zákon doplnil o definíciu, že účastníkom protikomunistického odboja je československý občan, ktorý bol v rozhodnom období príslušníkom ozbrojených zložiek, ktoré sa zúčastnili boja proti komunistickej expanzii. Zároveň navrhujú doplniť, že účastníkovi zahraničného odboja prináleží postavenie veterána protikomunistického odboja.Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Politický väzeň, Príplatok k dôchodku
Zdroj: SITA.sk - Sociálna situácia politických väzňov na Slovensku je značne horšia ako v Česku, žiadajú odstrániť diskrimináciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.