Štvrtok, 6. máj 2021
Oblačno  5,7 °C
Mimoriadne správy

Sociálna poisťovňa skončila s prebytkom viac ako 600 miliónov eur, vďačí však za to štátu

 Webnoviny   8. január 2021  57
Sociálna poisťovňa skončila s prebytkom viac ako 600 miliónov eur, vďačí však za to štátu

8.1.2021 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa vykázala za desať mesiacov minulého roka prebytok 627,2 milióna eur. Takýto výsledok poisťovňa však dosiahla len vďaka tomu, že sumou 970 miliónov eur jej pomohol štát a ďalších 529 miliónov eur si preniesla ako prebytok z roku 2019.

Bežné príjmy poisťovne za január až október vlaňajška vrátane finančnej pomoci od štátu totiž dosiahli 7,86 miliardy eur a výdavky 7,76 miliardy eur. Bez finančnej pomoci od štátu a prebytku z roku 2019 by tak poisťovni na vyplácanie dôchodkov, nemocenských dávok či dávok v nezamestnanosti chýbalo 871,3 milióna eur.

Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až október 2020. V roku 2019 pritom poisťovňa hospodárila bez finančnej pomoci zo štátneho rozpočtu.

Odvody zamestnancov boli nižšie než plán


Príjmy poisťovne od ekonomicky aktívnych osôb, teda od zamestnancov, dohodárov, či samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), boli za desať mesiacov minulého roka oproti plánu nižšie o 325,8 milióna eur.

Vzhľadom na koronakrízu totiž vláda umožnila časti SZČO a zamestnávateľov odložiť si platenie sociálnych odvodov za marec, máj, jún a júl minulého roka až na jún tohto roka. Ide o tých zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 percent a viac.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusuZa apríl minulého roka kabinet časti SZČO a zamestnávateľov odvody úplne odpustil. V tomto prípade išlo o tie subjekty, ktoré v apríli vlaňajška najmenej na 15 dní uzatvorili svoje prevádzky, napríklad na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Príjmy poisťovne od ekonomicky aktívnych ľudí preto boli ku koncu októbra minulého roka medziročne nižšie o 65,9 milióna eur, keď dosiahli 6,38 miliardy eur.

Vyššie výdavky vďaka PN a OČR


Desaťmesačné výdavky poisťovne vo výške 7,76 miliardy eur boli vlani oproti plánu vyššie o 565,6 miliónov eur, medziročne stúpli o 583,2 milióna eur. Medziročne vyššie výdavky poisťovňa vykázala hlavne vo fondoch nemocenského a starobného poistenia.

Najvyšší nárast výdavkov nastal pri dávkach nemocenského poistenia, za čím stojí najmä vyplácanie pandemických OČR a PN počas koronakrízy. Výdavky na nemocenské dávky za január až október minulého roka medziročne vzrástli o 240,7 milióna eur.

Na vyplácanie starobných a predčasných starobných penzií išlo za desať mesiacov vlaňajška medziročne viac o 205,4 milióna eur a na dávky v nezamestnanosti o 104,3 milióna eur.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, sociálne odvody
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa skončila s prebytkom viac ako 600 miliónov eur, vďačí však za to štátu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.