Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Sociálna poisťovňa bude zamestnancom platiť vyššie sumy za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia

 Webnoviny  15. február 2024  86  
Sociálna poisťovňa bude zamestnancom platiť vyššie sumy za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia

15.2.2024 (SITA.sk) - Sociálna poisťovňa bude zamestnancom, ktorí utrpeli pracovný úraz alebo ich postihla choroba z povolania, vyplácať vyššie náhrady za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia.

Ide o jednorazové dávky z úrazového poistenia, ktoré majú kompenzovať poškodené zdravie alebo liečbu v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, resp. zníženie možnosti spoločenského uplatnenia v súvislosti s poškodením zdravia.

Ministerstvo zdravotníctva už pripravuje návrh opatrenia, ktorým sa stanoví výška náhrady za bolesť a náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia pre rok 2024. Výška týchto náhrad bude vychádzať z priemernej mesačnej mzdy zistenej Štatistickým úradom SR za rok 2023.

Suma sa určí ako dve percentá z vlaňajšej priemernej hrubej mzdy. Výšku priemernej mzdy za minulý rok zverejnia štatistici začiatkom marca tohto roka. Pri výpočte náhrady za bolesť a náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia sa vychádza z bodového ohodnotenia v lekárskom posudku a zo sumy za jeden bod.

Viac k témam: Choroby z povolania, Sociálne, Sociálne dávky
Zdroj: SITA.sk - Sociálna poisťovňa bude zamestnancom platiť vyššie sumy za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.