Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Slovenských firiem v daňových rajoch pribúda, na účtoch majú miliardy eur

 Webnoviny  14. november 2020  99
Slovenských firiem v daňových rajoch pribúda, na účtoch majú miliardy eur

14.11.2020 (Webnoviny.sk) - V daňových rajoch sa aktuálne nachádza 5 298 slovenských spoločností a ich počet naďalej stúpa. Ako ďalej vyplýva z analýzy poradenskej firmy Bisnode, ich počet medzikvartálne stúpol o 30, v porovnaní s koncom minulého roka dokonca o približne 300.

Kapitál jemne poklesol


Majitelia spoločností majú pritom v daňových rajoch uložených takmer 10,5 miliardy eur, pričom základný kapitál od začiatku roka jemne poklesol. Najaktívnejší boli v posledných troch mesiacoch majitelia firiem, ktorí sa rozhodli svoje spoločnosti presídliť do Spojených štátov Amerických.

Za Atlantickým oceánom evidujeme 1 373 spoločností so slovenským majiteľom, pričom ich počet od leta stúpol o 32," uviedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Práve v USA počet našich firiem rastie síce pomalším tempom, avšak rast je kontinuálny. Prírastky v počte nových sídiel spoločností zaznamenali aj Lotyšsko (+ 12) a Panama (+ 9).

Pokles na Cypre či Seychelách


Naopak pokles eviduje Bisnode v krajinách ako Cyprus (- 7), Spojené arabské emiráty (- 5) a Seychely (- 3). „Cyprus klesá už dlhodobo, aktuálne tam sídli 1 008 slovenských podnikov. Ide pritom o najnižšie číslo za posledné štyri roky. Pokles pri Seycheloch, kde sa aktuálne nachádza 320 našich firiem, vnímame v dôsledku opätovného zaradenia krajiny na zoznam nespolupracujúcich krajín v rámci Európskej únie,“ dodala Štěpánová.

Bisnode je líder v dátach a analytike. Zamestnáva viac ako 2 100 pracovníkov v 19 krajinách Európy. Používa analytiku a skóringové modely, vďaka ktorým predpovedá zákaznícke správanie, či poskytuje detailné informácie.

Viac k témam: daňové raje
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenských firiem v daňových rajoch pribúda, na účtoch majú miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.