Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Slovensko získa najväčší balík eurofondov v rámci krajín EÚ. Budeme ich vedieť vyčerpať?

 Webnoviny  27. máj 2022  201  
Slovensko získa najväčší balík eurofondov v rámci krajín EÚ. Budeme ich vedieť vyčerpať?

27.5.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenskému rozpočtu budú v budúcom roku dominovať európske zdroje. Podľa Európskej komisie bude v 2023 ich príspevok k medziročnému fiškálnemu impulzu najvyšší v EÚ.

Čerpanie eurofondov


Bude totiž kulminovať dočerpanie tretieho programového obdobia európskych štrukturálnych fondov. Okrem toho sa v budúcom roku naplno rozbehnú aj projekty z plánu obnovy. Na sociálnej sieti o tom informoval Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR.

Efektívne využívanie historicky najvyššieho objemu EÚ prostriedkov bude podľa IFP veľkou výzvou a zároveň aj príležitosťou.

Oživenie ekonomiky


Okrem šance zdvihnúť rastový potenciál slovenskej ekonomiky, prostriedky EÚ budú podľa analytikov inštitútu zmierňovať aj negatívne vplyvy konsolidácie pri oživovaní ekonomiky po pandémii.

Žiadnu z 27 krajín únie v budúcom roku neovplyvnia európske prostriedky tak pozitívne ako Slovensko. V medziročnom vyjadrení dosiahne impulz z celkových európskych zdrojov 1 % HDP.

Európska komisia očakáva v budúcom roku realizáciu celkovo 3,5 mld. eur z európskych štrukturálnych fondov a 1,5 mld. eur z plánu obnovy.

Viac k témam: Eurofondy, Plán obnovy, Štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko získa najväčší balík eurofondov v rámci krajín EÚ. Budeme ich vedieť vyčerpať? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.