Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Slovensko nie je pripravené na hybridné hrozby, Globsec preto vydal príručku pre komunikátorov
18.2.2020 (Webnoviny.sk) - Viac ako polovica predstaviteľov verejnej správy si nemyslí, že Slovensko je pripravené na hybridné hrozby. V prieskume organizácie Globsec, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou, obrannými otázkami aj kybernetickými hrozbami, sa tak vyjadrilo 58 % respondentov.
Metódy informačných operácií
Aj preto Globsec v spolupráci s komunikačnými expertmi zo Seesame vytvoril príručku pre komunikátorov z prostredia verejnej správy, ktorá sa zameriava na ochranu pred informačnými operáciami.
Príručka na praktických príkladoch podľa vyjadrení organizácie Globsec objasňuje metódy informačných operácií a ponúka tipy, ako ich rozpoznať a ako sa voči nim brániť a chrániť.
Hybridné hrozby sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, ktorými útočia na viaceré oblasti štátu a spoločnosti. Práve tzv. informačné operácie sú jednými z ich najčastejších prejavov, pretože ovplyvňovať a manipulovať verejnú mienku cez informačný priestor je nielen rýchlou, ale aj lacnou možnosťou, ako zdiskreditovať jednotlivca, oslabiť skupinu, či podkopať dôveru v štát a jeho inštitúcie.
"Každá inštitúcia sa môže stať terčom informačnej operácie alebo hybridného útoku. Môže sa prejaviť náhlou a silnou vlnou tzv. trollingu, falošnou verziou webstránky či účtu na sociálnej sieti, alebo pokusom o napadnutie emailov," upozorňuje analytička organizácie Globsec Dominika Hajdu.
Narušenie dôvery v inštitúcie
Ako pokračovala analytička Globsec-u Katarína Klingová, častejším cieľom útoku sú zraniteľné skupiny obyvateľstva, ktoré môžu čeliť pokusom o manipuláciu prostredníctvom falošných účtov na sociálnych sieťach či internetových portálov, ktoré sa tvária ako médiá, ale aj prostredníctvom cielenej reklamy.
"Cieľom takýchto útokov môže byť narušenie dôvery v inštitúcie, ale aj polarizácia a zvyšovanie napätia medzi obyvateľmi," dodáva Klingová.
Cieľom publikácie „Ako sa brániť proti informačným operáciám: Príručka pre komunikátorov“ je pripraviť na informačné operácie najmä komunikátorov vo verejnej správe. Tí ako predstavitelia štátu a jeho inštitúcií s možnosťou komunikovať s verejnosťou predstavujú prvú líniu pri ochrane štátu a spoločnosti.
Okrem praktických tipov na zvolenie správnej odpovede v krízových situáciách príručka venuje špeciálnu pozornosť systematickému budovaniu odolnosti prostredníctvom strategickej komunikácie.
Viac k témam: hybridné hrozby
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko nie je pripravené na hybridné hrozby, Globsec preto vydal príručku pre komunikátorov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.