Piatok, 22. november 2024
Sneženie  -1 °C
Mimoriadne správy

Slovensko je pripravené na možnú plynovú krízu, pomôžu najmä podzemné zásobníky plynu

 Webnoviny  30. august 2018  417  
Slovensko je pripravené na možnú plynovú krízu, pomôžu najmä podzemné zásobníky plynu

BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) - Slovensko sa nemusí obávať prípadnej plynovej krízy v nasledujúcom zimnom vykurovacom období. Uisťuje o tom Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

„Na základe poskytnutých informácii a v zmysle vydaných rozhodnutí by dodávka zemného plynu pre chránených odberateľov na Slovensku v období od 1. novembra 2018 do 31. marca 2019 mala byť plne zabezpečená plynom uskladneným v zásobníkoch, plynom vyrobeným na vymedzenom území a na základe zmlúv o výpomocných dodávkach využitím cezhraničnej kapacity sietí,“ uviedol vo svojej správe rezort hospodárstva.

Uskladnili už necelú polovicu z kapacity


Zhruba 1,5 milióna odberateľov plynu na Slovensku sa bude podľa ministerstva spoliehať okrem iného na zásoby plynu v podzemných zásobníkoch, ktoré prevádzkujú spoločnosti Nafta, Pozagas a SPP Storage.

Odporúčame:
Angela Merkelová sa stretne s Vladimirom Putinom, diskutovať budú aj o plynovode Nord Stream 2

Celková uskladňovacia kapacita zásobníkov na území Slovenska a v českých Bojanoviciach je takmer 4,23 miliárd metrov kubických. K začiatku augusta bolo uskladnených viac ako dve miliardy metrov kubických zemného plynu, čiže necelá polovica z celkovej kapacity.

„Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pokračuje v zmysle prevádzkových podmienok a predpisov prevádzkovateľov, ako aj požiadaviek jednotlivých zákazníkov,“ upozornilo ministerstvo.

Výhodnejšie podmienky


Najvýznamnejším dodávateľom plynu je spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Dodávku zemného plynu má zabezpečenú na základe dlhodobej zmluvy s ruskou spoločnosťou Gazprom Export. Uvedená zmluva s platnosťou 20 rokov bola podpísaná v novembri 2008.

Štátni plynári podpísali taktiež v októbri 2014 so spoločnosťou E.ON Global Commodities päťročnú zmluvu o dodávkach zemného plynu, ktorá umožňuje v období najvyššej spotreby doviezť na Slovensko denne až dva milióny metrov kubických plynu. Tento kontrakt nahradil zmluvu podpísanú medzi SPP a E.ON Ruhrgas po plynovej kríze v roku 2009.

Odporúčame:
Slovensko a Ukrajina budú naďalej prepravovať plyn na západ, do platnosti vstúpia nové podmienky

„Oproti pôvodnému kontraktu zmluva ponúka pre SPP výhodnejšie podmienky v podobe väčšieho denného pevného výkonu s miestom dodania v rakúskom Baumgartene,“ dodal rezort hospodárstva.

Ďalšie prepravné trasy


Ďalšie spoločnosti, ktoré na Slovensku podnikajú v oblasti dodávky zemného plynu, ako napríklad innogy Slovensko či ZSE Energia, majú plyn zabezpečený najmä na základe zmlúv svojich materských spoločností s rôznymi dodávateľmi.

Slovensko sa môže v prípade krízy spoľahnúť už aj na ďalšie prepravné trasy. V rámci prepojenia slovenskej a českej prepravnej siete boli vykonané technické opatrenia, ktoré umožnia reverzný tok plynu z Českej republiky na Slovensko s kapacitou 67 miliónov metrov kubických plynu denne. Kapacita prepojenia medzi Slovenskom a Rakúskom je 23 miliónov metrov kubických plynu denne.

Odporúčame:
Korčok na zasadnutí krajín V4 a severských štátov debatoval o Nord Stream 2 i summite NATO

Už vyše dva roky má Slovensko plynovodné prepojenie aj s Maďarskom. To vie poskytnúť vstupnú prepravnú kapacitu takmer päť miliónov metrov kubických plynu denne na prerušiteľnej báze. V prípade mimoriadnych núdzových situácii by bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí Kittsee – Petržalka.

Projekty Nafta a Eustream


Spoločnosti Nafta a Eustream s cieľom zvýšiť úroveň bezpečnosti dodávky plynu ešte zrealizovali dva projekty. Nafta prepojila zásobníky s prepravnou sieťou.

„To umožní zvýšenie objemu dodávok plynu zo zásobníka do prepravnej siete v čase krízy,“ spresnilo MH. Pološtátna firma Eustream realizovala opatrenia, ktoré umožňujú reverzný tok plynu v rámci prepravnej siete na Slovensku.

„V tomto režime je možné zo západu na východ prepraviť množstvo plynu, ktoré je vyššie ako najvyššia spotreba na Slovensku v zimných mesiacoch,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu.

Viac k témam: energetika, SPP Slovenský plynárenský priemysel, zemný plyn
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko je pripravené na možnú plynovú krízu, pomôžu najmä podzemné zásobníky plynu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.