Piatok, 22. november 2024
Mierne sneženie  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Slováci pomenovali benefit číslo jeden, ktorý robí pracovnú ponuku zaujímavejšou

 Webnoviny  23. november 2018  439  
Slováci pomenovali benefit číslo jeden, ktorý robí pracovnú ponuku zaujímavejšou

BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Trinásty a štrnásty plat sú benefitom číslo jeden pre uchádzačov o prácu. Zároveň 13. a 14. plat figuruje na prvej priečke rozdielu medzi dopytom zo strany kandidátov a ponukou od zamestnávateľov.

Ukázal to prieskum benefitov, ktorý na vzorke 875 ľudí naprieč 16 sektormi pracovného trhu zrealizovala personálna agentúra Grafton Slovakia. Na druhom mieste v poradí žiadaných benefitov sú prémie či bonusy.

Šesťtýždňová dovolenka


„Za finančnými benefitmi nasledujú rôzne formy flexibility – pružná pracovná doba, home office alebo dovolenka päť či dokonca viac týždňov za rok,“ povedal k výsledkom Managing Director CZ&SK spoločnosti Grafton Miroslav Garaj.

Prieskum ďalej ukázal, že viac ako 25 dní dovolenky malo vo svojom ostatnom zamestnaní, či dostáva v tom terajšom ako benefit 13 % respondentov. Najčastejším počtom je 25 dní – jeden pracovný týždeň nad zákonný rámec, a to u 43 % uchádzačov. „V našej praxi dosiaľ bolo najvýraznejšou dovolenkovou ponukou šesť týždňov,“ konkretizovala Marketing Manager CZ&SK Graftonu Jitka Součková.

„Flexibilita sa ukazuje byť jedným z kľúčových benefitov. Patrí k nej nielen posunutý začiatok a koniec pracovnej doby, ale práve aj dovolenka nad zákonný rámec. Je dôležitá pre rodičov malých detí, ale aj pre mladých ľudí, ktorí vo zvýšenej miere túžia mimo práce cestovať a objavovať nové krajiny,“ dodala Součková.

Stravné lístky na konci rebríčka


Zamestnanci naopak podľa prieskumu nevyhľadávajú napríklad vianočné večierky či darčeky od zamestnávateľa. „Na spodných priečkach hitparády sa umiestnili aj stravné lístky alebo možnosť využívať služobný telefón či notebook aj na osobné účely. Nie je to však tým, že by tieto benefity zamestnanci nepožadovali. Naopak, berú ich už ako bežný štandard, a preto by ich zamestnávatelia určite nemali vyhadzovať z balíčka benefitov,“ upozornil Garaj.

Priemerná hodnota stravných lístkov u opýtaných bola v ostatnom zamestnaní 3,87 eura (vo výrobnej sfére 3,53 eura). Vôbec ich nedostávalo 12 % ľudí, zatiaľ čo 2 % ich mali v hodnote nad 5 eur.

„Vzhľadom na rastúcu konkurenciu na trhu práce je čoraz dôležitejšie, aby firmy dokázali kandidátov patrične motivovať. Aj keď finančné ohodnotenie zostáva tým najpodstatnejším aspektom, vhodná kombinácia nefinančných benefitov môže rozhodnutie kandidáta výrazne ovplyvniť,“ konštatoval Garaj.

Až 71 % uchádzačov o prácu chce benefit v podobe 13. a 14. platu, firmy ho doprajú len 28 %. Druhým najväčším nepomerom medzi požadovanými a poskytovanými benefitmi je podľa prieskumu dovolenka viac ako päť týždňov – v tomto prípade sú rozdiely na úrovniach 46 % a 13 %.

Občerstvenie na pracovisku


Kandidáti majú spomedzi benefitov najmenší záujem o kanceláriu priateľskú k zvieratám (vo výrobnej sfére o firemnú škôlku), hradené očkovanie, zľavu na firemné výrobky či služby, zľavu u obchodných partnerov a relokačný balíček.

K benefitom, ktoré nie sú lákadlami s úmernou odozvou, alebo ich adepti považujú za automatické, patria aj občerstvenie na pracovisku, spoločné stravovanie, parkovacie miesto, bonus pri odporučení zamestnanca, firemné akcie či zvozový autobus.

„Naopak zaujímavou novinkou pri výrobných pozíciách je rastúci záujem o benefity súvisiace so zdravotným voľnom alebo preplácaním prvých dní práceneschopnosti a v popredí stále sú aj rôzne vzdelávacie kurzy a školenia,“ dodal Miroslav Garaj. Vo výrobnom sektore mal prieskum 218 zapojených kandidátov.

K štandardnému príjmu ešte tisíc eur


Ešte predchádzajúci prieskum Graftonu ukázal, že nadpolovičná väčšina respondentov – 53,6 % nemá vo svojom zamestnaní žiadne benefity vyčísliteľné finančne.

Tisíc eur či viac k štandardnému príjmu si vo forme rôznych benefitov môže prirátať 1,15 % pracovníkov. Najčastejšou žiadanou hodnotou mesačných benefitov je rozpätie od 100 do 149 eur, uviedlo ju 28,5 % opýtaných.

Personálna agentúra Grafton Slovakia bola založená v roku 1994 a v súčasnej dobe pôsobí v Bratislave, Trenčíne, Nitre, Košiciach a v Žiline. Svojim lokálnym aj medzinárodným klientom, ako i uchádzačom o prácu ponúka široké portfólio služieb v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov a talent manažmentu či rôznorodých HR riešení.

Viac k témam: 13. plat, 14. plat, dovolenka, stravné lístky, zamestnanec, zamestnávateľ
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci pomenovali benefit číslo jeden, ktorý robí pracovnú ponuku zaujímavejšou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.