Štvrtok, 22. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Sektor vybraných komerčných služieb sa zotavuje po prepade, návrat je však pomalý
12.5.2024 (SITA.sk) - Sektor vybraných komerčných služieb sa zotavuje po prepade v rokoch 2022 až 2023. Ako konštatuje Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA), pod pokles tržieb v tomto sektore sa podpísala energetická a inflačná kríza.
Po prepade o 16 % v predminulom roku sa pritom objem poskytnutých komerčných služieb na Slovensku len pomaly približuje k úrovni bázického roka 2021.
Vracia sa k pôvodným hodnotám
Objem komerčných služieb meria index, ktorý vychádza z údajov o tržbách očistených o vplyv cien. Približne štvrtinový vplyv má doprava, najmä kamiónová, a skladovanie. Medzi marcom 2022 a aprílom 2023 sa tu tržby prepadli o 27 %.
„Odborné činnosti, napríklad právnici, architekti, ale aj centrá zdieľaných služieb (napríklad Dell, IBM) majú štvrtinový podiel. Sektor bol do marca 2023 stabilný, potom prišlo k prepadu o 15 %. Odvtedy sa vracia k pôvodným hodnotám," pokračuje inštitút.
Približne pätinový vplyv majú informačné technológie a komunikácie. Pandémia tu pritom paradoxne pomohla k nárastu tržieb. Prepad o 10 % sa udial na prelome rokov 2019 a 2020.
V indexe chýba obchod aj poišťovníctvo
Ďalšími oblasťami sú administratívne a podporné služby, ako napríklad SPP distribúcia, ubytovanie a strava a realitné aktivity. Posledné dve majú menší vplyv na celkový vývoj. V indexe nie je zahrnutý obchod, poisťovníctvo, finančné ani verejné služby.
Inštitút pre stratégie a analýzy je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, ktorého poslaním je analytická podpora stratégie hospodárskej a sociálnej politiky vlády. Aktuálne sa zaoberá hlavne skúmaním regionálneho rozvoja a efektívnosti využívania európskych štrukturálnych a investičných fondov.
Viac k témam: energetická kríza, Inflácia, Tržby
Zdroj: SITA.sk - Sektor vybraných komerčných služieb sa zotavuje po prepade, návrat je však pomalý © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
Zákazníci Tesca rozhodnú, ako sa rozdelia granty vo výške 223 300 EUR na projekty pre mladých