Nedeľa, 9. máj 2021
Väčšinou jasno  6,8 °C
Mimoriadne správy

Šéfka ECB: Európske ekonomiky budú odkázané na fiškálnu pomoc najmenej do konca budúceho roka

 Webnoviny  10. február 2021  55
Šéfka ECB: Európske ekonomiky budú odkázané na fiškálnu pomoc najmenej do konca budúceho roka

10.2.2021 (Webnoviny.sk) - Vzhľadom na škody spôsobené pandémiou koronavírusu budú európske ekonomiky odkázané na fiškálnu pomoc pravdepodobne najmenej do konca budúceho roka. Uviedla to v stredu šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová.

Stimuly by mali pokračovať


Trvanie fiškálnych stimulov bude podľa nej závisieť od vážnosti hospodárskych dopadov pandémie, postupu vakcinačných kampaní a schopnosti reagovať na nové mutácie vírusu.

„Tak členské štáty, ako aj celá Európa, by mali našim národným hospodárstvam naďalej poskytovať fiškálnu podporu, najmenej po celý rok 2021 a pravdepodobne aj potom,“ uviedla Lagardová na online konferencii, ktorú usporiadal časopis The Economist.

Flexibilný program


Menová politika musí byť nápomocná a program spätných nákupov dlhopisov ohlásený na začiatku krízy v marci 2020 sa ukázal ako flexibilný, uviedla ďalej Lagardová.

Na program, ktorý bude trvať najmenej do konca roka 2022, ECB doteraz vyčlenila zhruba 1,85 bilióna eur. Z trhu zatiaľ stiahla dlhopisy v hodnote asi 800 miliárd eur.

Banka je podľa nej pripravená minúť všetky alokované zdroje a pokiaľ to bude potrebné, program rozšíri, dodala šéfka ECB.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéfka ECB: Európske ekonomiky budú odkázané na fiškálnu pomoc najmenej do konca budúceho roka © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.