Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
SaS: Zákon o strategických investíciách a verejnom obstarávaní sú nebezpečné, na ich dôsledky doplatíme všetci (video)
24.4.2024 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozornila na riziká parlamentom schváleného zákona o strategických investíciách a novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá prešla cez prvé čítanie.
Oba zákony sú podľa liberálov nebezpečné, sú nastavené totálne proti Slovensku a na ich dôsledky doplatíme všetci.
Za škodu zaplatíme všetci
„Zákon o strategických investíciách prináša novinku, že za zlé rozhodnutia ponesie zodpovednosť štát, teda my všetci, a nie ten, kto ich urobil,“ povedala poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS).
Môže ísť podľa nej napríklad o predražené projekty, zle vybraného dodávateľa či zle vybraný projekt.
„Už nebude existovať žiadna prekážka, aby koalícia robila rozhodnutia v prospech jej kamarátov a za škodu zaplatíme my všetci,“ myslí si poslankyňa a exministerka spravodlivosti.
Ako dodala, ide o zlé riešenie pre štát.
Z extrému do extrému
Veľké infraštruktúrne projekty sú podľa poslanca a bývalého predsedu SaS Richarda Sulíka problémom, ale faktom je, že ich prípravu treba zrýchliť.
„No riešenie vlády je riešené z extrému do extrému, čo môže mať skutočne negatívne následky,“ uviedol.
Štandardne rozhodujú o cestách obce, stávajú sa aj chyby no podľa bývalého ministra hospodárstva vláda nemôže hneď pri prvom probléme, ako bolo Vajanského nábrežie v Bratislave, meniť zákon.
Novela zákona o verejnom obstarávaní
Ďalšou mínou je podľa SaS novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorej zmena spočíva v znížení štandardu, ako sa bude dohliadať na dodávateľov.
Mária Kolíková poznamenala, že v prípade zmlúv od 100 do 250-tisíc eur sa nebude riešiť register partnerov verejného sektora, a tak nebudeme vedieť, kto je za spoločnosťou, ktorá podpísala zmluvu so štátom.
„Koalícii nejde v žiadnom prípade o transparentnosť,“ tvrdí poslankyňa.
Daň za urýchlené procesy
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) povedal, že v mnohých prípadoch bude verejné obstarávanie do 50-tisíc eur vylúčené, resp. bude dobrovoľné. Napríklad, menšie samosprávy nebudú mať žiadne povinnosti niečo obstarávať, pretože v prípade väčšiny vecí nebudú musieť už viac postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní.
„Keď budú chcieť štátne orgány napríklad stráženie od firmy Bonul, nebudú musieť klasicky obstarávať, len sa obstarávanie zverejní, oslovia sa traja dodávatelia a na základe dohody sa vyberie ten, ktorého si obstarávateľ želá. Zjednoduší sa tak svojvoľné rozhodovanie o verejných zdrojoch,“ dodal Ondrej Dostál.
Podľa neho to bude daň za to, že sa urýchlia procesy pri verejnom obstarávaní, ktoré buď ani nebude alebo keď bude, bude len formálne, drahšie a menej kvalitné.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela zákona o verejnom obstarávaní
Zdroj: SITA.sk - SaS: Zákon o strategických investíciách a verejnom obstarávaní sú nebezpečné, na ich dôsledky doplatíme všetci (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.