Pondelok, 19. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Samosprávy dokážu čerpať eurofondy lepšie ako štát, SK8 chce žiadať čo najviac peňazí a partnerstvo s novou vládou
26.10.2023 (SITA.sk) - Združenie samosprávnych krajov SK8 bude od novej vlády žiadať, aby čo najviac peňazí z eurofondov išlo na samosprávne kraje, mestá a obce. Tie by sa podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku mali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia rozhodnúť, kam tieto peniaze konkrétne pôjdu.
Efektívne čerpanie zdrojov
Počas štvrtkového rokovania SK8 v Krakovanoch pri Piešťanoch povedal, že už v budúcom roku by malo ísť o stovky miliónov eur.
„Tie strany, ktoré tvoria vládnu koalíciu, s presunom týchto prostriedkov na nižšie úrovne riadenia krajiny súhlasia. Rok 2024 bude na to, aby sme získali viac finančných prostriedkov z eurofondov v tomto programovacom období, ja pevne verím, že samosprávy dokážu lepšie čerpať tieto prostriedky ako štát a dobre a efektívne ich umiestniť v regiónoch,“ povedal Baška, ktorý je aj poslancom Národnej rady SR za Smer-SD.
Partneri vlády
Samosprávne kraje chcú byť podľa Bašku partnerom vlády, čo by sa malo dostať aj do jej programového vyhlásenia. Predchádzať by sa tak malo situáciám z nedávnej minulosti, kedy boli prijímané v parlamente zákony, ktoré mali negatívny dopad na rozpočty samospráv.
„Chceme mať určité právo veta, keď sa budú prijímať nové zákony, nová legislatíva v parlamente, ktorá bude mať dopad na samosprávy, aby sme boli pri tom, aby sme si to mohli odkomunikovať,“ dodal župan Baška.
Viac k témam: Eurofondy, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), Samosprávy
Zdroj: SITA.sk - Samosprávy dokážu čerpať eurofondy lepšie ako štát, SK8 chce žiadať čo najviac peňazí a partnerstvo s novou vládou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
Konsolidácia je tak smutný príbeh, že tu už strácam svoj zmysel pre humor, tvrdí expremiérka Radičová – VIDEO
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu