Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Sadzby spotrebných daní z benzínu a nafty by sa mali zvýšiť, rozpočet domácností to vraj neovplyvní
Webnoviny 8. jún 2017 608
BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) - Sadzby spotrebných daní z benzínu a nafty sa majú upravovať. Ministerstvo financií už predložilo do pripomienkového konania návrh novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, podľa ktorého sa má zvýšiť základná sadzba dane za motorový benzín a naftu bez obsahu biopaliva a zároveň sa majú stanoviť podiely biopalív v benzíne a nafte, pri ktorých sa bude v nasledujúcich rokoch pre tieto pohonné látky uplatňovať zvýhodnená sadzba.
Benzín bez pridaného biopaliva sa má podľa návrhu ministerstva po novom od 1. januára budúceho roka zdaňovať sadzbou 554 eur na tisíc litrov oproti súčasným 550,52 eurám. Základná sadzba spotrebnej dane pre motorovú naftu bez biopaliva má zase stúpnuť zo súčasných 386,40 eur na tisíc litrov na 394 eur. Zvýhodnené sadzby sa výraznejšie meniť nemajú. Pri benzíne sa navrhuje jej zníženie o 50 centov na 514 eur na tisíc litrov a pri nafte má zostať bez zmeny na úrovni 368 eur.
Na rozpočte domácností sa to vraj neodrazí
V novelizovanom zákone majú byť stanovené aj presné podiely určených biozložiek v pohonných látkach, pri ktorých sa bude môcť uplatňovať zvýhodnená sadzba dane v nasledujúcich rokoch. Od budúceho roka sa tak zvýhodnená sadzba na benzín bude môcť uplatniť pri podiele bioetanolovej zložky vyše 5,9 %, o rok neskôr tento podiel má stúpnuť na 6,2 % a od roku 2020 na 7,4 % s tým, že už bude musieť obsahovať aj polpercentnú zložku pokročilého biopaliva. Pri nafte sa od budúceho roka bude môcť zvýhodnená sadzba uplatniť pri použití biodiesla v objeme 6,9 %, prípadne s jeho podielom 6,4 % ak sa zároveň použije minimálne 0,5 % pokročilého biopaliva.
Odporúčame:
Benzíny a nafta zlacneli, LPG znova zdražel
Hoci sa základná sadzba spotrebnej dane na benzín a naftu navrhuje zvýšiť, podľa ministerstva to žiadne výraznejšie dopady na rozpočet alebo sociálne pomery domácností mať nebude. Daňovo zvýhodnená sadzba na benzín a naftu totiž tvorí až 98 % pohonných látok uvedených na slovenský trh, pričom pri benzíne sa táto zvýhodnená sadzba má dokonca mierne znížiť. Cieľom zvýšenia základnej sadzby dane je tak podľa rezortu financií motivovať daňové subjekty, ktoré uvádzajú pohonné látky na slovenský trh, aby pridávali požadované množstvo biopaliva do pohonných látok.
Problémom môžu byť ďalšie zmeny
Problémom však môžu byť podľa podnikateľov ďalšie zmeny, ktoré novela prináša. Upozorňujú najmä na rozšírenie možnosti štátu pozastaviť platnosť povolenia na prevádzkovanie daňového skladu už pri podozrení zo spáchania daňového trestného činu. Podľa Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) by pozastavenie platnosti povolenia znamenalo zastavenie výrobného procesu v podnikoch na výrobu minerálneho oleja, čo spôsobí miliónové straty a poškodenie dobrého mena. „Uplatnenie tohto opatrenia v prípade podozrenia, a teda vo fáze, kedy nebolo spáchanie trestného činu preukázané, je zrejme neprimerané, keďže môže mať pre dotknuté subjekty fatálne dôsledky,“ pridáva sa k RÚZ aj Klub 500.
Ministerstvo financií pritom návrh novely zákona v predkladacej správe odôvodňuje tým, že okrem zmeny v sadzbách má spresniť a doplniť ustanovenia o užívateľskom podniku, doplniť niektoré ustanovenia o zábezpeke na daň, sprísniť podmienky na vydanie povolenia na distribúciu a povolenia na predaj pohonných látok, ako aj upraviť sankcie za daňové delikty a priestupky s prihliadnutím na závažnosť, dĺžku trvania a následky protiprávneho stavu.
Viac k témam: benzín, nafta, spotrebné dane
Zdroj: Webnoviny.sk - Sadzby spotrebných daní z benzínu a nafty by sa mali zvýšiť, rozpočet domácností to vraj neovplyvní © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Rezort hospodárstva navyšuje podporu pre mikro, malé a stredné podnikyNasledujúci článok
Ceny ropy prudko klesli, zlacnelo aj zlato
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu
Japonsko schválilo dohodu o dodávke prvých troch stealth fregát austrálskej námornej flotile