Piatok, 7. máj 2021
Zamračené  8,5 °C
Mimoriadne správy

Rozpočtový deficit Veľkej Británie sa dostal na najvyššiu úroveň od druhej svetovej vojny

 Webnoviny  23. apríl 2021  38
Rozpočtový deficit Veľkej Británie sa dostal na najvyššiu úroveň od druhej svetovej vojny

23.4.2021 (Webnoviny.sk) - Britský rozpočtový deficit sa počas koronavírusovej pandémie vyšplhal najvyššie od skončenia druhej svetovej vojny. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v piatok britský štatistický úrad.

Schodok verejných financií v rozpočtovom roku do konca marca dosiahol 303,1 miliardy britských libier (GBP). To predstavuje 14,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

Historicky najvyšší deficit na úrovni 15,2 percenta HDP krajina vykázala v povojnovom roku 1946.

Od začiatku pandémie zhruba pred rokom britská vláda vynaložila na podporu ekonomiky a pracovných miest obrovské sumy, čo si vynútilo prudký nárast verejného dlhu.

Rozsah nových vládnych pôžičiek sa prejavil na skokovom náraste rozpočtového schodku, ktorý bol v predchádzajúcom finančnom roku vo výške 57 miliárd GBP.

Viac k témam: rozpočtový deficit, verejné financie
Zdroj: Webnoviny.sk - Rozpočtový deficit Veľkej Británie sa dostal na najvyššiu úroveň od druhej svetovej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.