Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Rok 2022 bol pre ministerstvo investícií prelomový, podľa Remišovej sa podarila aj najväčšia reforma eurofondov

 Webnoviny  27. december 2022  125  
Rok 2022 bol pre ministerstvo investícií prelomový, podľa Remišovej sa podarila aj najväčšia reforma eurofondov

27.12.2022 (Webnoviny.sk) - Rok 2022 bol pre ministerstvo investícií v mnohom prelomový, pretože zásadné reformy, ktoré odštartovali pred dvoma rokmi, prinášajú výsledky. Ministerka investícií Veronika Remišová za najväčší úspech považuje schválenie nového programového obdobia zo strany Európskej komisie.

Najväčšia reforma eurofondov


Nový a jednotný Program Slovensko, z ktorého budeme môcť investovať v nasledujúcich rokoch takmer 13 miliárd eur, znamená zároveň najväčšiu reformu eurofondov,“ povedala Remišová.

Šesť doterajších operačných programov nahradili jediným Programom Slovensko, s jednotnou metodikou aj pravidlami.

Počet rôznych administratívnych orgánov sme okresali o dve tretiny a kontrolu verejného obstarávania, ktoré bývalo veľakrát najproblematickejšou časťou realizácie projektov, bude po novom vykonávať už len Úrad pre verejné obstarávanie,“ priblížila Remišová.

Úspešné využívanie podpory


Slovensko v uplynulom roku podľa nej úspešne pokračovalo aj vo využívaní podpory z eurofondov na boj s pandémiou COVID-19 a na zmiernenie jej dopadov na ekonomiku pre najviac postihnuté oblasti - zdravotníctvo, vzdelávanie, zamestnanosť a podporu malých a stredných podnikov.

Tu máme vyčerpaných už 990 miliónov z celkovej sumy 1,1 miliardy,“ priblížila ministerka investícií.

Nové programové obdobie


Napriek extrémne náročným časom sa rezortu podľa Remišovej podarilo pripraviť a odštartovať nové programové obdobie a výrazne zlepšiť čerpanie eurofondov v rámci dobiehajúceho obdobia.

Tu je veľmi dôležité, aby čerpanie zlepšili všetky rezorty, ktoré riadia jednotlivé eurofondové programy, či už ide o programy pod ministerstvom životného prostredia, vnútra, dopravy, práce alebo pôdohospodárstva,“ zdôraznila ministerka.

Viac k témam: Čerpanie eurofondov, Eurofondy
Zdroj: Webnoviny.sk - Rok 2022 bol pre ministerstvo investícií prelomový, podľa Remišovej sa podarila aj najväčšia reforma eurofondov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.