Sobota, 20. apríl 2024
Oblačno  4,5 °C
Mimoriadne správy

Rizikové sú veľké operačné programy, z eurofondov treba dočerpať viac ako štyri miliardy

 Webnoviny  15. jún 2023  157  
Rizikové sú veľké operačné programy, z eurofondov treba dočerpať viac ako štyri miliardy

15.6.2023 (SITA.sk) - Z viac ako 4 miliárd eur na dočerpanie z európskych zdrojov v rámci programového obdobia 2014 až 2020 nie sú ohrozené všetky tieto prostriedky.

Využitie eurofondov


Podpredsedníčka vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková o tom informovala vo štvrtok na úvod dvojdňovej konferencie o digitalizácii a moderných technológiách Jarná ITAPA 2023.

Spomínaná suma, ktorú treba využiť z eurofondov do konca tohto roka, predstavuje približne 30 % z celkovej alokácie desiatich operačných programov v objeme 14,5 miliardy eur.

„Rizikové sú veľké operačné programy Integrovaná infraštruktúra, Kvalita životného prostredia, prioritná os 6 v programe Ľudské zdroje aj niektoré projekty v Integrovanom regionálnom operačnom programe,“ uviedla Vašáková.

Ohrozených 800 miliónov eur


Vláda sa podľa nej vynasnaží vyčerpať z eurofondov čo najväčší objem. Predseda vlády Ľudovít Ódor pred týždňom priznal, že ohrozených môže byť približne osemsto miliónov eur.

Vicepremiérka zároveň povedala, že plánujú využiť 15-percentnú flexibilitu na presun európskych zdrojov medzi prioritnými osami v rámci operačných programov, čo môže takisto pomôcť k ich vyčerpaniu.

Vašáková v súvislosti s návrhom presunúť nevyužité eurofondy aj na dotácie na nákup elektrických áut poznamenala, že túto alternatívu preveria, ale hľadajú aj iné riešenia.

Viac k témam: Eurofondy, Plán obnovy a odolnosti SR, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk - Rizikové sú veľké operačné programy, z eurofondov treba dočerpať viac ako štyri miliardy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.