Piatok, 19. apríl 2024
Mimoriadne správy

Príspevky pre desaťtisíce opatrovateľov sa od júla zvýšia o desiatky eur

 Webnoviny  24. jún 2023  181  
Príspevky pre desaťtisíce opatrovateľov sa od júla zvýšia o desiatky eur

24.6.2023 (SITA.sk) - Opatrovateľom v produktívnom veku a opatrovateľom, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, sa od začiatku júla tohto roka zvýši príspevok na opatrovanie. Tento príspevok pôjde nahor 65,2 tisíca jeho poberateľom.

Príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím stúpne o viac ako 43 eur eura na 569 eur mesačne. Ide o tohtoročnú sumu čistej minimálnej mzdy.

Nariadenie schválila vláda


Ak ide o opatrovateľa ako poberateľa dôchodkovej dávky, suma peňažného príspevku na opatrovanie vzrastie na 426,75 eura mesačne, teda na 75 percent príspevku poskytovaného opatrovateľovi v tzv. produktívnom veku.

Vyplýva to z nariadenia, ktoré schválila vláda. Od začiatku júla sa zvýši aj sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 32 centov na 5,52 eura. Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu.

Zvýšia sa všetky mesačné príspevky


Peňažný príspevok na opatrovanie štát poskytuje priamo osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie. Jeho výška je stanovená v závislosti od toho, či opatrovateľ poberá, resp. nepoberá niektorú zo zákonom ustanovených dôchodkových dávok a od počtu opatrovaných fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím.

Schváleným nariadením sa zvýšia všetky mesačné výšky peňažného príspevku na opatrovanie u opatrovateľov v tzv. produktívnom veku, ako aj u opatrovateľov poberajúcich dôchodkovú dávku. Zvýšenie príspevkov na opatrovanie a sadzby na hodinu osobnej asistencie si do konca tohto roka zo štátneho rozpočtu vyžiada 15,8 milióna eur a v budúcom roku takmer 40 miliónov eur.

Viac k témam: Dôchodky, Opatrovatelia, Opatrovateľský príspevok
Zdroj: SITA.sk - Príspevky pre desaťtisíce opatrovateľov sa od júla zvýšia o desiatky eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.