Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Prezidentka podpísala novelu zákona o zmene absolútnej exekučnej imunity, je však podľa nej ústavne na hrane

 Webnoviny   1. december 2020  53
Prezidentka podpísala novelu zákona o zmene absolútnej exekučnej imunity, je však podľa nej ústavne na hrane

1.12.2020 (Webnoviny.sk) - Majetok všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sa vylúči z exekúcií. Pôjde o prípady, ak by exekúcia tohto majetku a finančných prostriedkov poskytovateľov ohrozila práva a povinnosti pacientov.

Problém sa pravidelne vracia na stôl


Týkať sa to bude aj prípadov, ak by exekúciou bolo ohrozené vykonávanie činnosti subjektu hospodárskej mobilizácie, alebo by bola ohrozená činnosť prvku kritickej infraštruktúry v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová totiž podpísala novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá obsahuje zúženú úpravu exekučnej imunity zdravotníckych zariadení.

Ako uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec, zadlžovanie nemocníc a zdravotníckych zariadení považuje prezidentka za štrukturálny problém, ktorý sa nepodarilo vyriešiť viacerým politickým garnitúram. Tento problém sa pravidelne vracia na stôl aj v podobe zákonnej úpravy, ktorou štát nemocnice vyníma spod exekúcií za záväzky, ktoré vytvárajú.

Dlhy sa musia platiť


Novela je napriek obmedzenému rozsahu exekučnej imunity podľa prezidentky ústavne na hrane, avšak k jej podpísaniu ju viedol prevažujúci verejný záujem a záujem na ochrane zdravia a životov obyvateľstva.

„Neschválením novely by totiž v krátkom čase hrozilo sparalyzovanie činnosti mnohých štátnych a samosprávnych zdravotníckych zariadení, ktoré sú súčasťou kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky,“ konštatoval Strižinec.

Prezidentka však zároveň s podpisom novely zákona vyzvala vládu a poslancov parlamentu k čo najskoršiemu systémovému a ústavne nespochybniteľnému vyriešeniu zadlženia štátnych nemocníc. „Pretože v demokratickom a právnom štáte sa dlhy musia platiť, a nie sa tejto povinnosti zbavovať zákonnými výnimkami ochraňujúcimi pôvodcov dlhu,“ uzavrel hovorca prezidentky.

Viac k témam: exekúcie, novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka podpísala novelu zákona o zmene absolútnej exekučnej imunity, je však podľa nej ústavne na hrane © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.