Sobota, 20. apríl 2024
Slabý dážď  4 °C
Mimoriadne správy

Pozorujeme postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, tvrdí Inštiút finančnej politiky

 Webnoviny   6. október 2022  140  
Pozorujeme postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, tvrdí Inštiút finančnej politiky

6.10.2022 (Webnoviny.sk) - Ústup pandémie v Ázii sa premieta do uvoľňovania úzkych hrdiel v dodávateľských reťazcoch. To spôsobuje podľa analytikov Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií pokles svetových cien lodnej prepravy. Tento pokles by sa mal podľa nich časom prejaviť aj v cenách tovarov a prispieť k zníženiu inflačných tlakov.

Chýbajúci dopyt


Postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch pozorujú aj v Európskom priemysle. Hodnotenie objemu dokončenej výroby podľa analytikov naznačuje, že eurozónu postupne prestávajú trápiť chýbajúce komponenty. Vzhľadom na vývoj nálad v najväčších európskych ekonomikách môže byť v nasledujúcom období väčším problémom chýbajúci dopyt. „Aj údaje z prieskumu nákupných manažérov v Eurozóne už signalizujú recesiu,“ uvádza IFP.

Šetrenie energii


Ceny elektriny a plynu v reakcii na pripravované európske opatrenia stabilne klesajú. Slovensku sa naďalej podľa analytikov darí šetriť so spotrebou elektriny. Tá sa v uplynulom týždni využívala o 12 % menej ako v predkrízových rokoch.

Nominálne maloobchodné tržby podľa eKasy pokračujú v medziročnom raste. Počas septembra boli vyššie o 10,8 %. „Vysoké medziročné rasty pozorujeme aj v reštauráciách a ubytovaní, ale porovnania v týchto sektoroch už môžu byť čiastočne skreslené, kvôli minuloročnému jesennému nástupu pandémie,“ informuje IFP.

Viac k témam: Dodávatelia, lodná preprava
Zdroj: Webnoviny.sk - Pozorujeme postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, tvrdí Inštiút finančnej politiky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.