Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  8,2 °C
Mimoriadne správy

Pohľadávky Sociálnej poisťovne medziročne vzrástli len mierne, môže za to oddlženie nemocníc

 Webnoviny  11. marec 2021  68
Pohľadávky Sociálnej poisťovne medziročne vzrástli len mierne, môže za to oddlženie nemocníc

11.3.2021 (Webnoviny.sk) - Pohľadávky Sociálnej poisťovne ku koncu minulého roka medziročne vzrástli o 6,4 milióna na 835,9 milióna eur. Za len miernym nárastom objemu pohľadávok poisťovne pritom stojí oddlženie nemocníc štátom v objeme 109,3 milióna eur.

Sociálna poisťovňa totiž začiatkom minulého roka dostala na účet túto sumu od spoločnosti Debitum, a.s. Ide o štátnu firmu, ktorej 100-percentným akcionárom je Ministerstvo zdravotníctva SR a cez ktorú sa realizuje oddlženie nemocníc. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za rok 2020.

Pohľadávky za dvesto miliónov


Pohľadávky Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti rezortu zdravotníctva ku koncu vlaňajška dosiahli 202 miliónov eur. Od konca roka 2019 sa po oddlžení štátom znížili o 17,6 milióna eur.

Nárast pohľadávok pre neplatenie mesačných odvodov evidovala poisťovňa pri deviatich zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.

Išlo o Univerzitnú nemocnicu v Bratislave, Univerzitnú nemocnicu v Martine, Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Žiline, Fakultnú nemocnicu J. A. Reimana v Prešove, Fakultnú nemocnicu v Trnave, Národný ústav detských chorôb v Bratislave, Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach a Národnú transfúznu službu SR v Bratislave.

Štyri transformované zariadenia


Voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam zaznamenala poisťovňa ku koncu minulého roka pohľadávky vo výške 17,8 milióna eur, čo bolo oproti koncu roka 2019 menej o 5,1 milióna eur.

„Nárast pohľadávok pre neplatenie mesačných odvodov v súčasnosti evidujeme pri štyroch transformovaných zdravotníckych zariadeniach," uviedla poisťovňa.

Ide o Nemocnicu s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, Nemocnicu s poliklinikou v Považskej Bystrici, Nemocnicu s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom a Nemocnicu s poliklinikou v Ilave.

Viac k témam: oddlžovanie nemocníc, pohľadávky
Zdroj: Webnoviny.sk - Pohľadávky Sociálnej poisťovne medziročne vzrástli len mierne, môže za to oddlženie nemocníc © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.