Štvrtok, 6. máj 2021
Zamračené  3,6 °C
Mimoriadne správy

Podnikatelia v kultúre a kreatívnom priemysle môžu do konca marca žiadať o dotáciu

 Webnoviny  30. december 2020  82
Podnikatelia v kultúre a kreatívnom priemysle môžu do konca marca žiadať o dotáciu

30.12.2020 (Webnoviny.sk) - Podniky v kultúre a kreatívnom priemysle môžu od 29. decembra do konca marca 2021 žiadať o dotáciu. Podmienkou poskytnutia pomoci je pokles obratu v období od 1. marca do štvrtka 31. decembra 2020 najmenej o 30 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) Katarína Matejková.

Maximálne 90 percent


Pomoc bude poskytovaná ako príspevok na nekryté náklady, čiže tie, ktoré neboli kryté tržbami alebo inou pomocou.

To znamená, že ak žiadateľ čerpal dotáciu na nájom alebo mzdy, nemôže si náklady na ne podľa poradkyne ministra hospodárstva Jany Kiššovej (SaS) uplatniť znova.

„Systém pomoci je nastavený čo najjednoduchšie. Firma uvedie porovnanie tržieb v sťaženom období roku 2020 s rovnakým obdobím roku 2019 a všetky náklady za sťažené obdobie v roku 2020. Zároveň uvedie sumu krytia týchto nákladov, či už tržbami, štátnou pomocou alebo poistným. Zvyšná suma, teda suma nekrytých nákladov, bude základom pre výpočet dotácie,“ dodala Kiššová.

Výška dotácie bude v prípade mikro a malých podnikov 90 percent nepokrytých fixných nákladov, stredné podniky môžu takto získať 70 percent nepokrytých fixných nákladov.

Podarilo sa nájsť schému


„Vďaka vytrvalému a ústretovému prístupu všetkých zúčastnených sa podarilo nájsť schému, ktorá pomôže podnikom pôsobiacim v kultúre,“ dodal vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Pomoc je určená pre subjekty pôsobiace v niektorej z oblastí kultúry a kreatívneho priemyslu s prevládajúcou podnikateľskou činnosťou.

Ide napríklad o organizátorov koncertov, promotérske a reklamné agentúry, komerčné divadlá a kiná či rezervačné firmy.

Žiadosti je možné posielať poštou na adresu MH SR, alebo elektronicky prostredníctvom webového portálu www.slovensko.sk. Kompletné znenie výzvy je zverejnené na webovej stránke: https://www.mhsr.sk/koronavirus/dotacia-kultura.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Podnikatelia v kultúre a kreatívnom priemysle môžu do konca marca žiadať o dotáciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.