Sobota, 20. apríl 2024
Oblačno  4,5 °C
Mimoriadne správy

Počet nebezpečných výrobkov na trhu Únie by sa mal znížiť, Rada EÚ a europarlament sa dohodli na nových pravidlách

 Webnoviny  29. november 2022  149  
Počet nebezpečných výrobkov na trhu Únie by sa mal znížiť, Rada EÚ a europarlament sa dohodli na nových pravidlách

29.11.2022 (Webnoviny.sk) - Rada Európskej únie a Európsky parlament dosiahli predbežnú dohodu o všeobecnom nariadení o bezpečnosti výrobkov (GPSR).

Toto nariadenie aktualizuje súčasné pravidlá, aby sa zabezpečilo, že produkty predávané offline aj online sú bezpečné a spĺňajú európske normy. Rada o tom informovala v utorok na svojej internetovej stránke.

Modernizácia pravidiel


„Toto nariadenie pomôže znížiť počet nebezpečných výrobkov predávaných offline aj online na trhu EÚ, vrátane online trhovísk. Spotrebitelia budú lepšie chránení a budú mať tiež nárok na vrátenie peňazí alebo výmenu tovaru, ak si kúpili nebezpečný výrobok,“ uviedol český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

GPSR transformuje všeobecnú smernicu o bezpečnosti výrobkov z roku 2001 na nariadenie, modernizuje pravidlá pre všetky hospodárske subjekty (výrobcov, dovozcov a distribútorov) a aktualizuje ich pre online podniky a online trhy.

GPSR spája výzvy v oblasti bezpečnosti produktov s novými technológiami a online trhmi. Online trhoviská budú musieť spolupracovať s orgánmi dohľadu nad trhom, ak na svojej platforme zistia nebezpečný produkt.

Online trhoviská budú musieť zabezpečiť, že poznajú obchodníkov, ktorí pôsobia na ich platformách, a produkty, ktoré ponúkajú.

Zodpovedná osoba


Ak sa ukáže, že výrobok nie je bezpečný, od hospodárskych subjektov sa vyžaduje, aby bezodkladne prijali nápravné opatrenia a informovali o tom orgány dohľadu nad trhom a spotrebiteľov. Ak bude potrebné produkt stiahnuť, spotrebitelia budú mať nárok na opravu, výmenu alebo vrátenie peňazí.

Nové pravidlá zabezpečujú, aby hospodárske subjekty mali zodpovednú osobu za výrobky predávané online a offline, či už pochádzajú z EÚ alebo z tretej krajiny.

Zodpovedná osoba bude mať na starosti kontrolu, či existuje technická dokumentácia k výrobkom a či sú k výrobkom priložené pokyny a bezpečnostné informácie.

Po formálnom prijatí nariadenia a nadobudnutí jeho účinnosti budú mať členské štáty 18 mesiacov na implementáciu nových pravidiel o všeobecnej bezpečnosti výrobkov.

Viac k témam: GPSR Všeobecné nariadenie o bezpečnosti výrobkov, Nebezpečné výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet nebezpečných výrobkov na trhu Únie by sa mal znížiť, Rada EÚ a europarlament sa dohodli na nových pravidlách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.